Naš prijedlog je da školska godina ne počne 1. septembra nego da se odgodi za 15 dana, kazao je član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH Goran Čerkez.
Naglasio je da su u Federaciji BiH produžene mjere koje su donesene u prethodnom periodu “kako bi jesen dočekali malo mirnije”.
“Danas smo razgovarali i o školama. Važno je reći kada govorimo o školama da sutra imamo sastanak sa kantonalnim ministarstvima u Konjicu gdje ćemo zajednički donijeti zaključke i gdje ćemo zajednički razmotriti. Jedan od naših prijedloga je da školska godina ne počne sa 1. septembrom nego da idemo od 15., ako se sutra dogovorimo. Vidjet ćemo kako će to izgledati. Znači, da to odgodimo za nekih 15 dana”, kazao je Čerkez na konferenciji za medije u Sarajevu.
Naglasio je da još uvijek epidemiološka situacija nije potpuno stabilna te je važno da se ne unosi dodatni rizik koji bi pogoršao stanje.
Zaključno s današnjim danom, u Federaciji Bosne i Hercegovine je na prisustvo virusa korona testirano 107.000 osoba, a zaraza je potvrđena u 10.250 slučajeva. Od početka epidemije je umrlo 275 ljudi – izjavio je na današnjoj pres-konferenciji član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva Sanjin Musa.
U zadnjih sedam dana, kako je rekao, opća incidenca na 100.000 stanovnika je niža nego u prethodnih sedam dana.
Musa ističe da je značajan pad sedmodnevne incidence na 100.000 stanovnika zabilježen u Kantonu Sarajevo i Bosanskopodrinjskom kantonu, koji su dominirali u zadnjih 14 dana u ukupnom broju slučajeva. Početkom augusta je incidenca bila prosječno 205, a sad oko 150.
Kako je rekao, značajan porast u zadnjih sedam dana bilježi se u tri kantona u ostatku Federacije BiH – u Posavskom, Kantonu 10 i Zapadnohercegovačkom.
Opća incidenca je u FBiH niža, ali i dalje treba uzimati u obzir da je u devet kantona viša od 30 na 100.000 stanovnika, što upućuje na potrebu veće kontrole.
Ukupna sedmodnevna incidenca u ovom trenutku u FBiH je 53 na 100.000 stanovnika, kazao je Musa.