– U svim većim univerzitetskim centrima u BiH želimo osnovati podružnice, te na taj način razgranati djelatnost i boriti se za dostojanstvo akademskih i pravnih standarda koji podrazumijevaju sintagmu akademske zajednice, rekao je Dubravko Lovrenović, predsjednik Skupštine URAS-a BiH, te istakao da ga je na nedavno održanoj tribini u Tuzli ohrabrilo držanje studenata koji su potpuno otvoreno i akademski odgovorno postavljali pitanja rektoru Univerziteta u Tuzli.
Lovrenović je objasnio da su članovi akademske zajednice, odnosno univerzitetske zajednice shvatili prijeku potrebu za osnivanjem jednog ovakvog udruženja, koje po svojoj formaciji pripada nevladinom sektoru dok su ciljevi Udruženja vrlo jasno i transparentni.
– Prostor svog djelovanja mi nalazimo unutar akademske zajednice s obzirom da je već više od jedne decenije, zapravo u poslijeratnom razdoblju primjetna dekadencija akademske zajednice, kao i pad kvalitete koliko pojedinaca toliko i pojedinih univeriziteta. Cjelokupna situacija na fakultetu se ideologizira. Univerzitet je postao pribježište velikog dijela naših pseudopolitičkih elita koji kao takve proizvode dalje pseudoelite na univerzitetima koji su postali mjernom jedinicom nečinjenja. U prvi plan stavljamo humanističke znanosti, međutim, ni ostali nisu pošteđeni toga. Ukratko, pred nama se odvija jedan proces dekadencije univerzitetske zajednice u kojemu ne čini niko ništa, pojasnio je Lovrenović.
Za predsjednika i sekretara podružnice URAS BiH u Tuzli izabrani su Enes Osmančević i Zlatan Begić, profesori Univerziteta u Tuzli.