Site iconNEON Televizija

U Kalesiji održana manifestacija “Nadjačaj tišinu: Prijavi nasilje”

70 posto djece se plaši da prijavi nasilno ponašanje

U sali kalesijskog BKC-a „Alija Izebegović“ održana je manifestacija “Nadjačaj tišinu: Prijavi nasilje” na kojoj su predstavljeni rezultati višemjesečnog istraživanja u području Majevice (opštine Kalesija, Zvornik i Sapna) o temi nasilja nad djecom i mladima. Uz to, predstavljene su i smjernice za unapređenje smanjenja i prevencije nasilja nad djecom na lokalnom nivou.


Istraživanje je proveo Odbor djece i omladine, formiran uz pomoć Vorld Vižna (World Vision) s ciljem prevencije, suzbijanja i borbe protiv svih oblika nasilja nad djecom i mladima, uz stručnu podršku uposlenika ove organizacije i vođe istraživačkog tima dr. sci. Hariza Šarića.   Voditelji cijelog procesa bili su mladi koji su identificirali problem nasilja, proveli istraživanje i sami uradilu analizu podataka. Na manifestaciji u Kalesiji je učestovalo oko 135 djece, mladih i predstavnika osnovnih, srednjih skola, domova zdravlja, centra za socijalni rad, policije. Prisutan je bio i Azem Poljić, predstavnik Ministarstva za rad i socijalnu politiku TK.

Anketirano 336 osoba

– Istraživanje su vršena u sklopu projekta „Zaštite djece“, koji se realizira u okviru World Vision. Ova manifestacija nije kraj, nego početak aktivnosti koje djeca i mladi,
zajedno sa institucijama za zaštitu djece sa loklanog nivoa, treba da implementiraju u narednom periodu kako bi zajednice postale sigurnije za razvoj kapaciteta mladih ljudi, kazala je Maja Tursunović, predstavnica Vord Vižna.

Istraživanja su urađena metodom ankete, a obuhvaćeno je 336 ispitanika rođenih od 1994. do 2003. godine, među kojima je bilo 180 osoba ženskog spola.

 

Rezultati istraživanja kazuju da su uzroci nasilnog ponašanja koje djeca prepoznaju: nezaposlenost članova porodice, razlike u godinama, stresne situacije, konzumiranje alkohol, droga, ovisnost o internetu, kockanje, nasilan sadržaj na TV, ljubomora, razni oblici diskriminacije… Kao oblici nasilnog ponašanja navedno je šamaranje, udaranje nogama, gađanje nekim predmetom, davljenje ili gušenje, prijetnje, dodirivanje na način koji im je neprijatan… Čak 64 posto djece i mladih ne prepoznaje nasilje putem interneta kao štetno i opasno po djecu. Više od 70 posto djece nasilje ne bi prijavilo nastavniku ili pedagogu. Čak 70 posto djece se plaši da prijavi nasilno ponašanje, ponajviše zbog straha da ne budu etiketirani. Od ispitanih, 24 posto je onih koji ne prijavljuju nasilje jer misle da im niko neće  pomoći. Isto toliko je i onih koji nasilno ponašanje smatraju – normalnim!

 

 Nasilja ima više nego što se prijavljuje

 

Djeca najveću pomoć i podršku očekuju od roditelja – 71 posto. Od policije pomoći se nada njih 46 posto, a od škole i nastavnika samo 26 posto. Njih 65 smatra da se nasilno ponašanje skriva i da ga ima znatno više nego što se prijavljuje.

Navedeno je i da bi policija, centri za socijalni rad, općine, nevladin sektor, domovi zdravlja, škole, roditelji i šira javnost mogli, svako na svoj način, kroz edukaciju, informisanje i druge vidove učestvovati u sprječavanju nasilja i nasilnog ponašanja nad djecom, .

 

World  Vision  je  kršćanska/hrišćanska  organizacija  za  pomoć,  razvoj i
zagovaranje,  posvećena  radu  sa  djecom, porodicama i zajednicama, kako bi
prevazišli  siromaštvo i  nepravdu. World  Vision  u  BiH  djeluje  od 1994. godine, kada je počeo sa provedbom brojnih  humanitarnih  i  rehabilitacijskih projekata.

Kalesija.com

Exit mobile version