Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović na jučer održanoj 11. redovnoj sjednici kolektivnog šefa države iznenada je od ministra odbrane Selme Cikotića, koji je pozvan da podnese izvještaj za dvije tačke utvrđenog dnevnog reda, zatražio izjašnjavanje o nestanku 11.000 tona eksploziva
– U zadnje vrijeme mogle su se čuti priče da je prilikom uništavanja minsko-eksplozivnih sredstava u BH nestalo 11.000 tona eksploziva TNT. Ako je to tačno, onda imamo ozbiljan bezbjednosni problem za BiH – kazao je Radmanović na pres-konferenciji.
Prema njegovim riječima, Cikotić je odgovorio da prvi put čuje za nestanak eksploziva. Stoga je Predsjedništvo, kako je naglasio Radmanović, od ministra odbrane zatražilo da u narednih sedam dana po hitnom postupku ispita slučaj.
Radmanović jučer nije dodatno objašnjavao gdje je i na koji način nestao TNT, ali “Avaz” saznaje u Predsjedništvu BiH da je na Cikotićevo pitanje od koga je dobio tu informaciju, član Predsjedništva odgovorio: “Od jednog od pripadnika Oružanih snaga”, bez davanja imena ili bilo kojeg drugog detaljnijeg podatka.
Cikotiću je Radmanović postavio i pitanje da li je “vojni muftija Ismail ef. Smajlović vezan za Oružane snage BiH i, ako jeste, može li on ili bilo koji vjerski službenik u Oružanim snagama optuživanjem za islamofobiju napadati vrhovnu komandu”.
– Ministar mi nije dao odgovor, a nema ga ni Predsjedništvo. Nisam islamofob, i u narednom periodu istražit ćemo kako treba da se ponašaju vjerski službenici u Oružanim snagama – kazao je Radmanović.
Inače, muftija Smajlović bio je član Radne grupe Rijaseta Islamske zajednice u BiH, koja je radila Izvještaj o islamofobiji na području BiH.
Predsjedništvo BiH jučer je usvojilo četiri sporazuma u vezi sa IPA fondovima, dok budžet institucija BiH nije bio ni prijedlog dnevnog reda sjednice.
Trinitrotoluen (TNT) eksploziv je koji se izlijeva u kockama, velike je čvrstoće i upotrebljava ga vojska. Njegova prodaja strogo je kontrolirana. Izlijeva se u kocke težine od 200, 500 grama, kilogram ili više, u zavisnosti od namjene. Spada u eksplozive jake razorne moći, ali je ipak slabiji od plastičnog eksploziva. TNT, za razliku od plastičnog eksploziva, ne može da se oblikuje, ali ga može upotrebljavati i bombaš koji nije previše stručan za takve poslove.
Štab NATO-a u Sarajevu nije upoznat s bilo kakvim izvještajima, niti posjeduje informacije o nestanku 11.000 tona TNT-a u BiH, rečeno je sinoć “Avazu” iz Štaba NATO-a.
Avaz