Site iconNEON Televizija

U američkim očima Evropa je historija

Osnivač i izvršni direktor britanskog “think-tanka”, Centra za ekonomska i poslovna istraživanja, Douglas McWilliams je u svojem komentaru nakon posjete SAD-u napisao da je “u američkom očima Evropa postala stvar prošlosti”.

“U američkim očima, Evropa je historija – zbog čega im posebno ide na živce što taj kontinent izaziva usporavanje svjetske ekonomije”, piše McWilliams u komentaru na Public Service Europe. Tvrdi da je teško Evropljanima uopće objasniti koliko su postali marginalni u američkim očima.

“Upravo sam se vratio iz New Yorka iznenađen otkrićem koliko je Evropa postala nevažna – osim kao slikovita turistička destinacija ili veličanstveno mjesto za Olimpijske igre”, piše McWilliams. No, otkriva kako se u američkim stavovima nalazi i jedan paradoks, jer u isto vrijeme Evropu smatraju marginalnom, ali je i drže odgovornom za slabljenje svjetske ekonomije. Posebno time nisu zadovoljni oni bliski Baracku Obami koji slabljenje ekonomije vide kao prijetnju njegovom novom mandatu na predsjedničkom mjestu. Za taj rizik krive slabljenje eura.

“No da je Evropa tako nebitna kao što trenutno misle u SAD-u tada ne bi bili u mogućnosti izazvati usporavanje svjetske ekonomije”, piše McWilliams. Objašnjava da Amerikanci svoj stav prvo temelje na činjenici da je Evropa postala vojno nevažna, što povezuju sa njezinom malom ulogom u ratovima u Afganistanu i Iraku.

“Potom prelaze na posrtanje ekonomija, koje većinom bilježe negativan rast te zaključuju da Evropa, osim historije, ima malo za ponuditi”, piše McWilliams. S druge strane im je Bliski istok bitan zbog političke nestabilnosti, povezanosti sa Izraelom te važnosti nafte. U Rusiji vide vojnu snagu i povećanu ekonomsku važnost zbog prirodnih izvora. Piše da Kinu i isto vrijeme poštuju i strahuju od nje, jer se razvija u novu supersilu, prenosi Index.hr.

“Jedan od rezultata stava da je Evropa manje važna je da kada njeni vođe pokušaju utjecati na svjetske događaje, izazivaju ljutnju te postoji intencija američkih političara da im prigovaraju da prvo ‘počiste svoju kuću’ prije nego podrže njihove nepristojne zahtjeve”, piše McWilliams te dodaje kako je američki stav o sve manjoj važnosti Evrope činjenično tačan.

 

“No, njezina važnost više ima veze sa budućnošću, nego sa sadašnjim stanjem”, piše McWilliams i dodaje da je 1980. godine tek stvorena evropska zajednica držala 34 posto svjetske ekonomije. Ove godine će to biti samo 22 posto, a 2020. oko 15 posto, dok će najveće evropsko gospodarstvo, Njemačka, pasti sa četvrtog mjesta u svijetu 2011. na sedmo mjesto po veličini ekonomije 2020. godine.

No, prošle godine je BDP EU bio za 32 posto veći od onog američkog, 17,6 triliona dolara naprema 13,3 triliona . “No, nije novost za Amerikance da loše misle o Evropi. Originalni europski imigranti su prošli opasan put preko Atlantika jer su tražili bolji život u Novom svijetu, a ne Starom svijetu. Thomas Jefferson je 1978. godine napisao da kada se ‘naguraju’ jedni uz druge u velikim gradovima, kao u Evropi, tada ćemo postati iskvareni kao što su oni u Evropi”, zaključuje McWilliams.

Exit mobile version