Međunarodni dan borbe protiv korupcije Bosna i Hercegovina dočekuje u situaciji potpunog odsustva bilo kakvog napretka kada je u pitanju suzbijanje korupcije, rečeno je danas u Sarajevu tokom Konferencije koju je organizirao Transparency International BiH povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
Izvršni direktor TIBiH Srđan Blagovčanin je kazao da posljednji izvještaj Transparency Internationala i globalni indeks percepcije korupcije koji je objavljen prije nekoliko dana pokazuju da je BiH ponovno pozicionirana na samo evropsko dno kada je u pitanju borba protiv korupcije.
„Susjedne zemlje bilježe ozbiljan napredak kada su u pitanju antikorupcijske reforme i kada je u pitanju procesuiranje korupcije, posebno kada je riječ o Hrvatskoj“, kazao je Blagovčanin.
Govoreći o stanju u BiH, kazao je da su posebno alarmantni podaci koji govore o procesuiranju korupcije.
„Naša istraživanja pokazuju za prošlu godinu da je samo 11 slučajeva došlo u fazu gdje možemo govoriti o pravosnažnoj osuđujućoj presudi za krivična djela korupcije. Od tih 11, sedam je uvjetno“, kazao je Blagovčanin.
Po njegovim riječima, teško je prepoznati bilo kakvu političku volju i spremnost institucija da se uhvate ukoštac s korupcijom.
„Prema našim istraživanjima, suštinski problem je ‘političke korupcije’, dakle prisustva korupcije na najvišim razinama vlasti gdje političke stranke praktično koriste javna poduzeća kao bankomate gdje ljudi koji obavljaju te pozicije su u službi političkih stranaka“, kazao je Blagovčanin.
Također je problem i odlijevanje sredstava na vrlo netransparentan način iz proračuna što upotpunjuje sliku da korupcija prouzrokuje ogromne financijske gubitke u zemlji.
„Da bi BiH postala članica EU morat će pokazati da aktivno djeluje na borbi protiv korupcije i ne smije se to odugovlačiti“, kazao je šef Izaslanstva EU u BiH Peter Sorensen.
Po njegovim riječima, Izvještaj o napretku je jasan, BiH je napravila vrlo malo napretka u borbi protiv korupcije zbog toga što je ona visoko proširena u javnom sektoru i u svim slojevima.
„Korupcija i dalje negativno utječe na sve sfere života, na ekonomski razvoj i na vladavinu prava u zemlji“, kazao je Sorensen, dodajući da je to bio citat iz izvještaja o napretku.
Trebamo, dodao je, dočekati da vidimo da postoji jaka politička volja da se to riješi.
Također, kazao je Sorensen, svjesni smo da moramo vidjeti da je država svjesna da postoji takav problem i da država želi da se protiv toga bori da bismo očekivali investicije.
„Korupcija je nešto što ne smijemo ni u jednom segmentu društva prihvatati“, poručio je Sorensen.
Tužitelj u Tužiteljstvu BiH Božo Mihajlović je kazao da problematika koja se tiče korupcije ni u kom slučaju nije jedino u nadležnosti Tužiteljstva BiH.
Po njegovim riječima, jedan od problema s kojim se susreće Tužiteljstvo BiH je nedovoljna povezanost s agencijama za borbu protiv korupcije, odnosno s agencijama za provedbu zakona.
Delegat u Domu naroda PSBiH Mehmed Bradarić napustio je konfereciju zato što se, kako je pojasnio, u sali nalazi čovjek (Vjekoslav Vuković) koji je u susjednoj Hrvatskoj, a pomoćnik je našeg ministra za sigurnost, osuđen na devet mjeseci za organizirani kriminal.
„Istina, ta je presuda poništena zbog nekih proceduralnih razloga i vraćena je na ponovno razmatranje“, dodao je Bradarić i napustio skup.
Organizatori su pojasnili da svi koji su prisutni došli su kao predstavnici institucija, te da su pozive upućivali institucijama za koje su smatrali da su važne u procesu borbe protiv korupcije.