Nakon pozdravne riječi i zahvalnosti za prisutvo velikog broja zvaničnika, predsjedavajuća je istakla značaj projekta toplifikavciji, koji se dugo godina obećavao, al ne i realizovao!
Prisutnima se prvi obratio opčinski načelnik Asim Aljić, koji je tom prilikom rekao da je još početkom 2002. godine potpisan Protokol o namjerama i privremenom regulisanju međusobnih odnosa u izgradnji toplovoda i korištenju toplifikacionih kapaciteta u TE “Tuzla”, između Općine Lukavac, Općine Živinice i JP Elektroprivreda:
“Na osnovu tog Protokola, predloženo je optimalno tehničko-ekonomsko rješenje ( Idejni projekat magistralnog vrelovoda od TE Tuzla do grada Živinica ), da kapacitet magistralnog vrelovoda bude 45 MWh (megavati), što je opcija koja zadovoljava potrebe Živinica za narednih 20-25 godina, dok je maksimalni predviđeni, odnosno projektirani kapacitet iz TE Tuzla za Živinice 70 MWh (megavat sati)
Gore navedenim Protokolom, definisan je način relaizacije Projekta ( za Lukavac i Živinice ), kojim je Elektroprivreda BiH preuzela obavezu kompletne realizacije „primarnog“ dijela projekta ( sem rješavanja imovinsko-pravnih odnosa ), a Općina Živinice obavezu realizacije „sekundarnog“ dijela.
Elektroprivreda BiH, u svom aktu Obavijesti (2004. godine) a u svezi odustajanja od zajedničkog Projekta, daje mogućnost Općini Živinice priključka i naravno prodaje toplinske energije iz TE Tuzla, ali na pragu termoelektrane ( bez učešća u finansiranju magistralnog-primarnog toplovoda )”, istakao je Aljić.
Nadalje je u svom izlaganju općinski načelnik Asim Aljić rekao da je jedino validno opredjeljenje Općine Živinice, a što su pokazale i sve dosadašnje analize, da se koristi toplinska energija iz TE Tula, što znači, tehničko-tehnološki, ekonomski, ekološki i dr. pokazatelji, odnosno analize, potvrđuju činjenicu da ovaj Projekat nema alternativu:
Asim Aljić: Ogroman značaj sa ekološkog i razvojnog aspekta
“Ponuđena opcija za realizaciju kompletnog projekta Toplifikacije Živinica izgleda ovako:
I Primarni vrelovod ( ukupne procijenjene vrijednosti od 11,75 mil.KM ):
1. 100% od ukupne cijene koštanja primarnog vrelovoda ( od TE Tuzla do Živinica ; dužine 10,5 km), finansira JP Elektrioprivreda BiH d.d. Sarajevo ( i to bez posebnih dodatnih obaveza Općine ), uz pomoć Vlade FBiH, kroz svoj aktuelni strateški elektroenergetski projekat FBiH i drugih aktuelnih programa investiranja ( Plan investicija, „ekološki i dr. fondovi na nivou države/entiteta“ i sl.), znači bez kreditnog zaduženja Projekta.
1. Vlada Tuzlanskog kantona (sufinansiranje projekta iz „ekoloških fondova“, pozicije “kapitalnih investicija” i dr. ) u iznosu od 4,2 mil.KM
2. Agencije EU za međunarodni razvoj ( donacija-grant ) u neto iznosu od 0,5 mil.KM,
3. Općina Živinice u iznosu od 0,5 mil KM- kapitalna ulaganja u infrastrukturu ( Budžet).
Implementacija projekta bi trajala minimalno tri godine.
Znači, za dalji nastavak aktivnosti na ovom Projektu, prije svega potrebno je da JP Elektrioprivreda BiH d.d. Sarajevo, uz podršku resornog federalnog Ministarstva, treba da donese određeni akt-Odluku o prihvatanju gore navedenih uslova za realizaciju Projekta, potpisivanjem adekvatnog Sporazuma/protokola o sufinasiranju i realizaciji istog. Sva tehnička pitanja sa preciziranom vremenskom dinamikom za njihovo rješavanje, odnosno ispunjenje datih obaveza, trebaju biti minimalni ciljevi budućih sastanaka-dogovora.
JP “Elektroprivreda BiH” je formirala ( u 7. mjesecu 2013. godine) Stručni tim koji je sačinio novi Elaborat Razvoja projekta daljinskog grijanja općine Živinice iz TE Tuzla i koji nastavlja daljni rad sa “Timom za Tolifikaciju Živinica” Općine Živinice. Predmetni Elaborat biće upućen menadžmentu JP “Elektroprivreda BiH”, kako bi se Nadzorni odbor i Ministarstva industrije, energetike i rudarstva FBiH izjasnili o istom.
Programom raspodjele kapitalnih sredstava drugim nivoima vlasti Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice TK Tuzla za 2013. godinu (broj: 12/1-14-21786/13 od 23.09.2013. godine), Općini Živinice dodijeljena su namjenska sredstva u iznosu od 1.512.000,00 KM + 1.420.000,00 KM (osnovica i kamate, gore navedenog potraživanja od JP “Elektroprivreda BiH” ).
Zbog geostrateškog položaja općine Živinice, za trenutno aktuelni strateški elektroenergetski projekat FBiH, Općina Živinice s punim pravom treba zauzeti mjesto koje joj pripada ( primarni elementi: zagađenost, rudnici, odlagališta, Modračko jezero i dr. ).
Na kraju treba još jednom istaknuti ogromni značaj ovog projekta za našu Općinu, kako sa ekološkog tako i sa razvojnog, odnosno ekonomskog aspekta”, rekao je Aljić.
Za prvu fazu 1,5 milion KM
Ministar prostornog uređenja i zaštite okolice u Vladi TK Hasan Fehratović je rekao da je projekta toplifikacije Živinica ustvari projekat stoljeća i mnogo će značiti za ovaj kraj:
“Priča o toplifikaciji odavno je pokrenuta, a današnjim činom potpisivanja ugovora stekli su se uslovi za konačnu realizaciju projekta. Da ovo ne bi bio čin samo za fotografisanje, sredstva postoje i ja želim uspjeh u ostvarenju živiničkog sna, koji je ustvari projekat stoljeća za Živinice. Podsjećam da u gradu ima veliki broj kotlana i da će Živinice postati čista i zdrava sredina za život ljudi”.
Premijer Bego Gutić se osvrnuo na dug period od ideje do realizacije projekta i da su se sada stekli svi uslovi za konačan uspjeh toplifikacije grada:
Nakon potpisivanja ugovora o realizaciji projekta, koji su potpisali općinski načelnik Asim Aljić i direktorica firme izvođača radova Termovent Nedžade Radić, obavljen je i svečani čin početka radova, tako što je kraj Gradske dvorane lopatama betona prisutnih zvaničnika započeta gradnja sekundarne mreže.Finasijer ovog dijela toplifikacije Živinica u vriednosti od 1,5 milion KM je Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Tuzlanskog kantona.