Ovu preporuku WHO je napravio na osnovu praćenja cirkulirajućih virusa.
Slučaj u Hrvatskoj
Kako nam je pojasnila dr. Jelena Ravlija, federalni epidemiolog, virus bi se mogao proširiti na BiH, a jedan slučaj zabilježen je prošle sedmice u Hrvatskoj.
– Virus H3N2 jedan je od najčešćih uzročnika virusa gripe iz grupe A. Mnoge zemlje u regionu prijavljuju slučajeve obolijevanja i navode da je ovaj virus prisutniji nego H1N1. Može se očekivati da se i na ovim prostorima gripa širi, nakon blagdana, putovanja i miješanja ljudi. Virus se prenosi dišnim putem, kašljanjem i kihanjem, ali nije isključeno ni prenošenje kontaktom. Ima klasične simptome gripe kao što su temperatura, kostobolja, bolovi u mišićima – kaže Ravlija.
Mirsada Hukić, direktorica Instituta za mikrobiologiju KCUS-a, istakla je da još kod nas nema potvrda o zaraženima ovim virusom.
– H3N2 je seonska gripa koja je prije bila H1N1, relativno smo priviknuti na tu gripu. Postoje antigeni i vakcina koja bi mogla biti dobra zaštita, tako da građane savjetujem da se vakcinišu. Međutim, zabrinjavajuće je to što je u Americi izlovan jedan novi virus H3N2, koji je drugačiji nego ostali. Neke mutacije su se desile i taj ima veću virulenciju. Za sada je kod nas ta gripa klasična, ali ako se javi novi tip, tada je klinička slika mnogo teža, jer nemamo zaštitu – kaže Hukić.
Izbjegavati gužve
Ona savjetuje da treba prozračivati prostorije te izbjegavati gužve, a uzimati više vitamina.
– Ovaj virus je smrtonosan. Najčešće “pokosi” ljude koji su imuno slabi, jer ne mogu podnijeti takve infekcije. Rizične grupe bile su evidentirane i kod H1N1, čak su i mladi ljudi bili meta tog virusa. Treba se čuvati – kaže Hukić.