Podsjetio je da je izgradnjom Hidroelektrane Bajina Bašta, veliki dio zemljišta sa područja opštine Srebrenica potopljen, a do početka agresije na Bosnu i Hercegovinu, hidroelelektrane su uredno plaćale dug za potopljeno zemljište.
– Početkom agresije, to je stalo, nije se nastavilo ni nakon završetka rata, bez obzira na mnoge zahtjeve koje je Opština Srebrenica upitila organima vlasti u državi – kazao je Alivuković za Fenu.
Po njegovim riječima taj dug do danas prelazi 30 miliona eura.
– Do sada smo slali dopise Vijeću ministara BiH, Predsjedništvu BiH, Vladi RS i resornim ministarstvima, ali bez odgovora – kaže Alivuković.
Dodao je da su tokom posjete delegacije Opštine Srebrenica u maju Vladi Republike Srpske dobili obećanje od potpredsjednice Vlade RS-a Srebrenke Golić, ali i od predsjednika RS Milorada Dodika da će na prvoj zajedničkoj sjednici vlada Republike Srpske i Srbije, u junu ove godine biti tačka dnevnog reda postizanje dogovora oko nadoknade za potopljeno zemljište.
Alivuković je podsjetio da je sjednica dviju vlada održana, ali i da do sada Opština Srebrenica nije dobila nikave informacije vezane za za naknade za potopljeno zemljište.
– Dvije trećine potopljenog zemljišta je u vlasništvu Opštine Srebrenica, a jedna trećina u vlasništvu srbijanske opštine Bajina Bašta, i Bajina Bašta redovno prima naknadu od Hidroelektrane Bajina Bašta i po podacima koje mi imamo to je oko milion eura na godišnjem nivou, naveo je šef kabineta načelnika Srebrenice.
(Faktor)