Site iconNEON Televizija

Sezona iz snova za Željezničar: Bez golova u Širikom za duplu krunu

Nakon osvojene titule prvaka BiH, podigli su i trofej najmasovnijeg takmičenja u državi. Izabranici Amara Osima slavili su sa 1:0 u prvoj utakmici protiv Širokog Brijega, a večeras su uspjeli gol prednosti odbraniti na Pecari (0:0)

Od kada se igra jedinstvena Premijer liga Bosne i Hercegovine, večeras je po prvi put jedan klub osvojio duplu krunu, a to je Željezničar. Plavi sa Grbavice odigrali su sezonu iz snova, a nakon osvojene titule prvaka BiH, podigli su i trofej najmasovnijeg takmičenja u državi. Izabranici Amara Osima slavili su sa 1:0 u prvoj utakmici protiv Širokog Brijega, a večeras su uspjeli gol prednosti odbraniti na Pecari (0:0).

Željezničar je puno bolje otvorio utakmicu. Širokobriježani su u prvom poluvremenu imali više loptu u posjedu, ali su izabranici Amara Osima bili puno opasniji i konkretniji. Veliku priliku za Plave imao je Benjamin Čolić već u 4. minuti kada se sjajno ubacio i našao sam pred Lukom Bilobrkom, ali je golman Širokog Brijega odbranio njegov udarac.

Poslije velike prilike desnog beka Željezničara, uglavnom se igralo na sredini terena. Zeba je u 17. minuti pokušao sa 20-ak metara, a Bilobrk je bio siguran. Minutu nakon toga Vernes Selimović pokušao je glavom sa 15-ak metara, a lopta odlazi pored gola.

Željezničar je nastavio redati prilike na Pecari, a poslije lijepe akcije Josip Kvesić šutirao je preko gola iskosa sa lijeve strane. Nedugo zatim pokušao je i Eldin Adilović, ali bio je to veoma loš udarac. Odličnim udarcem sa 20-ak metara zaprijetio je i Bekrić u 27. minuti, a golman domaćih je odbranio.

Široki Brijeg prvi put ozbiljnije je zaprijetio u 34. minuti. Poslije velike greške Bogićevića, Varea se našao sam ispred Adnana Guše, a iskusni golman Željezničara odlično se postavio i odbranio udarac Argentinca. Do odlaska na odmor nije se desilo ništa značajno, a Amar Osim mogao je biti zadovoljan onim što su pružili njegovi izabranici.

U drugom dijelu utakmice prvi je zaprijetio Široki Brijeg. Poslije dvije minute igre u drugom poluvremenu opasan šut Ivankovića završio je malo pored gola. Tri minute je trebalo timu sa Grbavice da odgovori. Zajko Zeba šutirao je odlično iz slobodnog udarca sa 20-ak metara, zatresao je mrežu, ali sa spoljne strane.

Poslije manjeg prekida zbog bakljade u 50. minuti pokušali su Zeba sa jedne i Wagner sa druge strane, ali lopte su odlazile pored gola. Duži period nije bilo većih uzbuđenja na Pecari, a onda je u 82. minuti Goran Zakarić sam izašao na Gušu, koji je djelovao savladano, ali je golman Željezničara pokazao svoju klasu odbranivši udarac.

Širokobriježani su posljednjih desetak minuta preskakali igru, a u 87. minuti iznenada se u prilici našao Mario Kvesić, ali lopta je otišla preko gola. Širokobriježani nisu uspjeli ništa uraditi do kraja susreta, a nakon posljednjeg zvižduka Radoslava Vukasovića počelo je slavlje Željezničara petog trofeja Kupa BiH i duple krune ove sezone. Treba napomenuti i da je ovo bila 35. utakmica Plavih u nizu bez poraza.

Ipresivan niz Plavih u Kupu BiH
Željezičar je večeras upisao 26. utakmicu bez poraza u Kupu Bosne i Hercegovine. Plavi sa Grbavice su posljednji put poraženi u najmasovnijem takmičenju u državi 2008. godine protiv gradačačke Zvijezde, kada je jedini pogodak na utakmici postigao Velibor Vasilić. Ovo je bila 27. utakmica bez poraza u niz u Kupu BiH. Timu sa Grbavice ovo je peti trofej ovog takmičenja, nakon što su isti prethodno osvajali u sezonama 1999/00, 2000/01, 2002/03, 2010/11.

Široki Brijeg – Željezničar 0:0 (0:1 prvi susret)

Strijelci: /. Stadion: Pecara. Gledalaca: 2000. Sudija: Radoslav Vukasović. Žuti kartoni: Brekalo, Roskam, Ćorić (Široki Brijeg) Selimović, Svraka, Gušo (Željezničar)
ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk, Ćorić, Bertoša, Brekalo, Ješe, Marciano, Ivanković, Baiano (od 60. minute Zakarić), Varea (od 66. minute Roskam), Wagner (od 77. minuti Kvesić), Šilić.
ŽELJEZNIČAR: Gušo, Čolić, Kvesić, Kerla, Bogičević, Svraka, Zolotić, Bekrić (od 85. minute Jamak), Selimović, Adilović (od 17. minute Bešlija), Zeba (od 90. minute Stanić).