Site iconNEON Televizija

Sestre iz Teočaka programiraju robote i prave aplikacije, ali odlaze iz BiH. Stipendiju im dala firma iz Slovenije.

Sestre Ajla i Lejla Husić iz Teočaka, osvojile su prvo mjesto na ovogodišnjem Hakatonu – 24-satnom takmičenju iz programiranja za studente koje je organizirano u okviru EESTEC Project Marathon-a koji je u Tuzli okupio više od stotinu učesnika. Takmičenje je bilo završna aktivnost ovog projekta u organizaciji Udruženja studenata elektrotehnike Evrope Lokalni komitet Tuzla. Sestre Husić osvojile su nagradu prezentirajući svoju ideju u oblasti robotike.

Tim “Sister Power” koji su za potrebe Hakatona formirale ove dvije studentice Univerziteta u Tuzli dobio je najviše ocjene žirija kojeg su činili iskusni programeri, vlasnici i menadžeri kompanija, te studenti okupljenji oko EESTEC Project Marathona. Njih dvije dijele sve osim učionice. Ajla studira na Mašinskom, a Lejla na Fakultetu elektrotehnike.

Ajla je na drugoj godini studija, a starija sestra Lejla na četvrtoj. Spojivši znanje o materijalima, dizajnu i programiranju uspjele su na takmičenju ponuditi ne samo inovativnu ideju, nego i njenu primjenjivu realizaciju.

Najinteresantnije je kaže ona, to što izrada ovog robota ne košta mnogo. Mogle bi ga sebi priuštiti i male kancelarije i veliki proizvodni pogoni.

Drugo mjesto na ovom takmičenju pripalo je Ameru Uljiću, Feđi Jovanoviću i Dennisu Čobiću iz tima “404”. A tim “Shellshock” kojeg su oformili Emir Demirović i Siniša Marković bio je trećeplasirani. Svi timovi dobili su i novčane nagrade. Lejla koja se već dvije godine bavi programiranjem, za programiranje robota na Hakatonu iskoristila je znanje čak četiri programska jezika.

Pokazano znanje i trud tokom studija isplatili su se kaže Ajla pojašnjavajući da se ona i sestra ne moraju brinuti za buduće zaposlenje. Jedna evropska kompanija već im je obezbijedila studentske stipendije i čeka ih.

Lejla će diplomirati prije Ajle i otići će u Sloveniju da radi već naredne godine. Tamo će njih dvije ponovo biti zajedno. A u Tuzli gdje studiraju, u njihovoj domovini Bosni i Hercegovini ostaju neke nove generacije mladih talentovanih ljudi koji čekaju podršku. Zašto ona ne bi bila od domaćih vlasti ili neke domaće kompanije koja će za vlastitu korist uvijek trebati obrazovane, mlade radnike?
(rtvtk)

Exit mobile version