Site iconNEON Televizija

Savjeti prof.dr. Midhata Jašića za pravilnu ishranu tokom ramazana

Tokom ramazana potrebno je da obratimo pažnju na ishranu. Posebno se vodi računa koliko je i šta potrebno našem organizmu tokom posta. Prof.dr. Midhat Jašić, ugostili smo u Ramazanskom programu NEON Televizije, objasnio je šta trebamo jesti za sehur, a šta za iftar.

“Po pravilu bi čovjek tokom cijele godine trebao da hrani pravilno i vodi zdrav način života. Pripreme za post odvijaju se u nekoliko etapa: priprema namirnica za sehur i iftar, druga etapa priprema tijela kako bi taj put bio olakšan. Ni jedno ni drugo ne zahtjeva neke posebne pripreme. Te pripreme odnose se na fizičku kondiciju (radne aktivnosti), kao i psihička i duhovna priprema (solidarnost, sabur, suosjećenja)-kazao je Jašić.

Za sehur preporuka namirnice sa visokim indeksom sitosti.

“Postoji hrana koja se sporije i brže probavlja. Sporije se probavlja hrana sa visokim indeksom sitosti. Tokom dana organizam se iscrpi, pa je potrebno oporavljanje. Zato su potrebne namirnice sa niskim ideksom sitosti, to su ugljikohidrati i jednostavni šećeri. Visok indekst sitosti sadrži hrana koja se priprema na bazi mlijeka, mesa i jaja od animalnih namirnica, a iz grupe biljnih jela na bazi graha, graška, soja i leće. Od voća preporuka bedemi, orasi, lješnjaci”.

Za iftar je potrebno da se pridržavate slijedećeg:

“Prekinuti post najbolje je vodom, popiti one količine vode koliko je potrebno da ugasite žeđ. Poslije toga potrebno je da u organizam unesete voće. Možete jesti suhe šljive, smokve, jagoda, ne mora to uvijek biti hurma. Pojesti 100 g voća. Ne treba jesti odmah. Za iftar je najbolje unijeti hranu bogatu ugljikohidratima. Pite, topa, žitarice.”-navodi Jašić.

Da li je potrebno izbjegavati masnu, prženu, slanu hranu…?

“Jesti često, umjereno i raznoliko. Ne preporučuje se priprema jela na roštilju. Bolje pripremati pečena i kuhana jela. Biti oprezan sa namirnicama koje sadrže pesticide”.

Exit mobile version