Kalesija

Sajtovići – staro naselje oko Vacetinske rijeke

Sajtovići su staro naselje, smješteno oko srednjeg toka Vacetinske rijeke, koja se u novije vrijeme naziva Sajtovićkom rijekom. Nalaze se pored starog puta koji je išao prema Bišini i Raševu, pored tog puta nalazi se Vacetinsko polje. Najnovija istraživanja pokazuju da su Sajtovići nastali na području nekadašnjeg naselja Vacetine, koje se pominje u osmanskom periodu. Prema podacima iz popisa nahije Birče iz 1604. godine, selo Vacetina se nalazilo u neposrednoj blizini Mramorka i bazara Mramorak (kasnijeg Šeherdžika), na širem području današnjih Sajtovića. Naselje je imalo 31 kuću i tada spadalo u veća naselja nahije Birče.

FOTO: Harun Mešanović

Sadašnji naziv naselja Sajtovići javlja se u dokumentima tek od početka austro-ugarskog perioda, kao naselje koje je dio područja Vacetine. U ovom periodu Vacetina je i naziv za cijelo područje između sjevernih obronaka Borogova i Bišine i rijeke Spreče na jugu, odnosno između Borogova i Gojčina.

Naziv naselja Sajtovići može se dovesti u vezu sa dosta rijetkim muslimanskim imenom Sait (turska varijanta arapskog imena Said). Naime, prema popisu iz 1604.godine, u selu Vacetina među posjednicima imanja navedeni su sinovi Said-vojvode, koji su uživali 2 baštine i dio jednog zemina (većeg imanja). Radi pojašnjenja treba naglasiti da u ovom periodu u osmanskom sistemu nahijske starješine su nosile titulu vojvoda.

O starosti naselja govori i činjenica da se u donjem dijelu naselja, na lokalitetu Žarkulja, nalazi velika nekropola stećaka.

U zaseocima Papratnik i Duraci od davnina živi muslimansko stanovništvo. Papratnik je nešto izdvojeniji dio Sajtovića, skoro na obroncima Bišine. Tu su u prošlosti bile kuće Jahića, Hodžića, Ćivića, kasnije i Bajrića, Vokića i Kulovića. Do Papratnika su Duraci, u kojima su ranije živjeli Beširovići, u novije vrijeme tu je “sišla” većina stanovništva iz Papratnika. U Duracima su nekada po tradiciji bile kovačnice Beširovića. U zaseoku Janjići i drugim zaseocima živi hrišćansko stanovništvo.

Iz knjige: Šeher kod Kalesije (sa okolinom), autora Dževada Tosunbegovića,

(Gornja Spreča)

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

UM “TRIK” organizuje panel diskusiju “Mladi kreatori pro …

Upućena inicijativa da kalesijski Dom zdravlja nosi naziv JZU Dom zdr …

Sevdalinka upisana na UNESCO listu

Trg kao centar kulturnog i društvenog života: Zašto Kalesija nema a …

Reprezentacija Specijalne olimpijade BiH četvrta na Evropskom prvenst …

CLOSE
CLOSE