Dosadašnja uspješna poslovna politika je, između ostalog, bila zasnovana i na “kul” reputaciji među mladim i obrazovanim ljudima i pozitivnom korporativnom imidžu.
Priče o kineskim radnicima koje izlaze na vidjelo mogle bi da pokvare tu sliku.
“Njujork tajms” je prvi došao do šokantnih podataka, među kojima je i odluka fabričkih vlasti da svi radnici moraju da potpišu zalog da neće izvršiti samoubistvo, pošto se prethodne godine dogodila serija samoubistava.
Istraga dvije nevladine organizacije, Centra za istraživanje multinacionalnih kompanija i Studenata i učenika protiv korporativnog nedoličnog ponašanja, prikazala je život pet stotina hiljada radnika koji u Šenženu i Čengduu prave Apple proizovde, ocijenivši da se rukovodioci prema njima ponašaju kao prema mašinama.
Otkriveno je da radnici u tim fabrikama rade prekovremeno i da se krši granica od 36 sati prekovremenog rada na mjesečnom nivou, kao i da se radnici za koje se procijeni da loše rade javno ponižavaju pred ostalim kolegama.
Radnici spavaju u spavaonicama u kojima ih je po 24 i sve je podređeno vojničkim pravilima.
Prosječna plata radnika je 196 dolara.
Menadžer fabrike Luis Vu kazao je da samoubistva nisu povezana sa uslovima u kojima radnici rade. “Tu se radi o ‘kopiranju’. Kada jedan izvrši samoubistvo drugi ga prate”, rekao je Vu.
U zvaničnom saopštenju se navodi da je kompanija Apple odlučna da obezbijedi najviše standard rada i kod svojih dobavljača i da se vrši monitoring kroz koji se provjeravaju ti standardi.
Ipak, podaci pokazuju da te tvrdnje nisu najtačnije, pošto je, prema podacima koje objavljuje njujorški dnevnik, četvoro radnika prošle godine nastradalo u fabrici, a 137 ih je povređeno.
Takođe, u 62 odsto od 229 objekata koje širom svijeta koristi Apple, radnici su na poslu više od 60 sati nedeljno, a trećina postrojenja ima probleme sa opasnim otpadom.