Site iconNEON Televizija

Posljedice trauma su vidljive mnogo kasnije: Fudbalerima je mozak često oštećen zbog udaraca glavom

Često udaranje fudbalske lopte glavom može prouzrokovati ozbiljne povrede mozga, otkrila je studija američkog Univerziteta medicine Albert Einstein.

U njoj su naučnici skenirali mozak fudbalera dobrovoljaca. Otkrili su da oni igrači koji su udarali loptu glavom manje od 1000 puta nemaju značajnije štete na mozgu, dok oni sa više od 1000 udaraca imaju, pa su brojku do 1000 udaraca glavom na godinu proglasili “sigurnom zonom”.

To saznanje razjašnjava slučaj preminulog engleskog fudbalera Jeff Astlea, koji je umro u svojoj 59-oj godini 2002., radi degenerativne bolesti mozga nastale zbog previše udaraca u glavu. Ovaj zdravstveni podatak na snazi je uprkos tome što su današnje lopte puno lakše nego što su bile 60-ih godina prošlog vijeka.

Fudbalske lopte mogu se kretati brzinom i do 55 kilometara na sat za vrijeme treninga i gotovo duplo više za vrijeme utakmice, oko 100 kilometara. Oni koji su u ekipi “zaduženi” za udarce glavom, često imaju očite znakove blage traume mozga te teškoća sa koncentracijom, pamćenjem i kognitivnim zadacima, prenosi 24sata.

“Šteta od povreda “nakuplja” se tokom vremena i kasnije u igračevom životu prouzrokuje prave probleme”, rekao je voditelj istraživanja, dr. Michael Lipton.

Exit mobile version