Site iconNEON Televizija

Polovina građana BiH štedi u banci, a druga polovina ‘po čarapama’

Istraživanja kompanije Visa pokazala su da u Bosni i Hercegovini štednja u banci i čuvanje novca kod kuće gotovo podjednako zastupljeni među stanovnicima.


Prema jednostavnoj računici, štediše u domaćim bankama danas su na čistom gubitku. Naime, stopa inflacije na godišnjoj razini veća je od kamate koju banke plaćaju na oročenu štednju u markama, te građani na svakih hiljadu maraka oročenih u banci realno gube 13,7 KM.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, inflacija u BiH trenutno iznosi četiri posto na godišnjoj razini i bilježi kontinuirani rast. Prosječna kamata na oročenu štednju u KM u domaćim bankama iznosi tek 2,63 posto i bilježi pad. Tako se došlo u paradoksalnu situaciju da, dok inflacija u BiH raste, kamate na oročenu štednju padaju. U teoriji, kamata koju banke plaćaju građanima trebala bi biti barem malo veća od stope inflacije, jer u suprotnom štednja u bankama gubi svaki smisao, piše Večernji list.

Nažalost, ozbiljna alternativa privatnoj štednji u BiH uopće i ne postoji, budući da još uvijek nisu razvijeni neki od elementarnih instituta modernog tržišta kapitala, poput korporativnih i državnih obveznica, koje u državama razvijenog kapitalizma najviše privlače privatne ulagače.

U nedostatku atraktivnijih mogućnosti, građani u BiH primorani su višak novca staviti na štednju.

Nakon dramatičnog pada privatnih depozita zabilježen krajem protekle godine kada je znatan dio građana BiH, strahujući od recesije, povukao štedne depozite iz komercijalnih banaka sklanjajući ih i “trpajući u čarape”, pokazao se bezrazložnim.

Nema alternative

Osim štete u bankama, građani su izgubili prilično značajnu zaradu od kamata zbog prijevremenog raskida štednih ugovora.

Prema istom istraživanju u BiH tek svaki treći stanovnik štedi novac, dok druge dvije trećine uopće ne štedi ili nema novca za štednju. Istraživanja su pokazala kako daleko više njih posuđuje novce. Tako je čak 73,1 posto stanovništva izjavilo da redovno posuđuje novac.

Prema podacima Centralne banke BiH, i u teškim ekonomskim uvjetima vrijednost štednje građana u posljednjih pet godina bilježi kontinuiran porast.

Vrijednost štednje građana u bankama je na kraju augusta ove godine iznosila 6,79 milijardi KM, što predstavlja rast od oko 300 miliona KM u odnosu na kraj prethodne godine, još toliko novca nalazi se po čarapama.

 

MojPortal

 

Pratite Kalesija Online na Facebooku

Exit mobile version