Pored ovih zabrinjavajućih podataka kad je u pitanju odjava preduzeća na području našeg kantona treba napomenuti da je u prvih šest mjeseci pored odjavljenih preduzeća, podneseno još 78 zahtjeva za pokretanje postupka likvidacije, kao i 22 zahtjeva za pokretanje stečajnog postupka.
U Tuzlanskom kantonu najviše su zastupljena preduzeća koja se bave proizvodno-uslužnim djelatnostima koja su oko 60 posto od ukupnog broja prijavljenih preduzeća. Dosadašnje vlade i nisu baš posvećivale mnogo pažnje razvoju malih i srednjih preduzeća kako bi se na taj način smanjio broj nezaposlenih.
U Evropskoj uniji prosjek preduzeća je 50 na 1.000 stanovnika dok je taj prosjek u našem kantonu samo 15.51 preduzeće na 1.000 stanovnika. Najmanji broj registrovanih preduzeća u Tuzlanskom kantonu imaju općine Čelić, Kalesija, Sapna i Teočak, dok je najveći broj preduzeća u Tuzli i Gradačcu.
-“Mi imamo problem što mala i srednja preduzeća nisu izdvojena iz ove statistike tako da znamo koliko je njih uistinu”- rekla je Dijana Bilanović ministrica za obnovu i razvoj TK
Ovo nisu konačni podaci jer na spiskovima nema preduzeća koja su zatvorena i koja još nisu prošla proces odjavljivanja iz sudskog registra. Ovome treba dodati i to da je za registraciju preduzeća u TK potrebno oko 15 dana, dok troškovi registracije i ukupnog procesa pribavljanja dokumentacije koštaju oko 1.700 KM. U Evropskoj uniji za isti proces treba sedam dana i 417 eura. Kako bi se počela otvarati mala i srednja preduzeća, Ministarstvo za obnovu i razvoj je pripremilo niz programa.
-“Mi imamo sredstva za ove namjene, a tu su i sredstva iz razvojnih projekata koje nisu baš najbolje do sada bila iskorištena”- istakla je ministrica Bilanović.
O poslovanju u Tuzlanskom kantonu, trgovci i vlasnici preduzeća nisu željeli komentarisati nastalo stanje, ali su istakli da ovako neće moći još dugo i da se masovno odjavljivanje preduzeća očekuje krajem 2011. godine zbog pooštravanja zakona iz ove oblasti.
RTV Slon