Svečanim presjecanjem vrpce muzej su otvorili općinski načelnik Živinica Asim ALjić i predjsednik odjela TIKE za Balkan i Jugoistočnu Evropu Mahmut Čevik. Općinski načelnik Aljić je nakon otvaranja muzeja pozdravio prisute i izjavio:
“Ovo je rijedak događaj da u vrijeme finasijske krize, kada se objekti kulture u BiH zatvaraju, mi imamo priliku da otvaramo ovako značajne objekte kulturno historijske baštine, kakav je Muzej “Džebarska džamija”. Ovo je primjer dobre saradnja općine Živinice, TIKE i Islamske zajednice Živinice. U ime općine Živinice zahvaljuem se donatorima i ovaj objekat predajemo na upravljanje Islamskoj zajednici Živinice”.
Muzej u dvorištu džamije u Džebaru, jedne od najstarijih u BiH, izgrađen je za godinu dana, zahvaljujući sredstvima Turske agencije za međunarodnu saradnju i kordinaciju TIKA. Ova agencija u BiH je prisutna od 1996.godine i ulaže sredstva u projekte kulture, zdravstva, obrazovanja i poduzetništva, istakao je predsjednik odjela TIKE za Balkan i Jugoistočnu Evropu Mahmut Čevik:
“Želim istaći da mi je drago što sam danas ovdje na ovom značajnom mjestu. Ovdje sam prvi puta, ali to ne znači da sam prvi puta u BiH, gdje dolazim već dugo godina i realizujemo razne korisne projekte.Imao sam priliku pogledati eksponate muzeja koji govore koliko su vrijedni i iskreni Bošnjaci. Hvala općini Živinice i Islamoskoj zajednici na saradnji, a ovaj muzej će govoriti generacijama kako se ovdje nekada živjelo. Dobro je što se muzej otvara u vrijeme tradicionalnog održavanja mevluda”.
Potom je gosp Čevik predo ključeve Muzeja “Džebarska džamija” predsjedniku Medžlisa IZ Živinice Fehimu Šljiviću, koji se zahvali na prelijepom daru, u nadu da će sličnih projekata biti i u budućnosti.
Muzejske eksponate postavio je i uredio umjetnik Suad Avdagić, koji je naglasio važnost daljeg rada na obogaćivanju muzeja novim sadržajima:
“Dio eksponata je poklon od rahmetli Mumina Trumića, koji je cio svoj život posvetio sakupljanju vrijednih predmeta, starih knjiga i razne istorijske građe. Takođe i Dževad Šarić iz obližnjih Naseoka ima zasluga za dio eksponata, jer se takođe bavi izučavanjem naše prošlosti. Tu su još eksponati narodnih nošnji iz nekadašnjih vremena, vrijedne fotografije i pisani dokumenti, koji svjedoče o prošlium vremenima ovog kraja, tako da se ljudi mogu vratiti u prošlost i nekadašnji život ovih prostora. Ovo je samo početna postavka, prostora ima za stalno bogaćenje našom kulturno istorijskom baštinom”.
Nakon otvaranja Muzeja “Džebarska džamija” održan je tradicionalni mevlud, za kojeg se kaže:
Ko u džebarskoj džamiji klanja tri džume ili posjeti tri uzastopna mevluda ima fadilet kao da je obavio hadž.To je ono što će uvijek privlačiti vjernike da dođu u Džebar.
Džebarska džamija je najstarija na području TK, a sigurno je među najstarijim kod nas.Izgrađena je davne 1463.godine, u vrijeme Sultana Mehmeda II El-Fatiha. Džebar će biti značajan kutak za učeničke posjete i održavanje časova istorije, ne samo našeg kraja već i šire.