U utorak 8. maja u 17:00 sati, u sali Općinskog vijeća Ilidža, bit će upriličena projekcija dokumentarnog filma „Imami šehidi“, Sarajevo, a dva dana poslije, u četvrtak 8. maja 2014. u Bosanskom kulturnom centru u Tuzli bit će postavljena izložba dokumentarne fotografije nastale na prethodnim kolektivnim dženazama i na masovnim grobnicama. Fotografije jasno govore o razmjerama zločina genocida počinjenoga u Bratuncu.
Obilježavanje Dana logoraša i posjeta masovnoj grobnici Glogova, te učenje tewhida šehidima u džamiji Glogova, planirani su za petak 9. maj, a narednog dana, u subotu 10. maja planirana je kolektivna posjeta masovnoj grobniciSuha, posjeta logoru-fiskulturnoj saliOŠ „Branko Radičević“ i projekcijadokumentarnog filma “Imami šehidi” u prostorijama Medžlisa Islamske zajednice Bratunac.
Niz aktivnosti otpočet će polaganjem cvijeća kodgradskog stadiona u nedjelju 11. maja 2014. Nakon toga preživjeli Bratunčani posjetit će fiskulturnu saluOŠ „Branko Radičević“ u kojoj su vlasti Republike Srpske, u maju 1992. organizirale koncentracioni logor. Potom će se kolona bratunačkih Bošnjaka i njihovih gostiju uputiti do graničnog prelaza sa Srbijom i sa Ljubovijskog mosta u Drinu spustiti 603 ruže, koje simboliziraju toliko duša ovdašnjih Bošnjaka, koji su kao civili ubijeni u Bratuncu. U naselju Redžići bit će nakon toga obilježena masovna grobnica. U 14.30 će ispred Komemorativnog centra u Tuzli, biti ispraćena kolona sa tabutima. Očekuje se i ove godine dolazak velikog broja Bošnjaka na doček tabuta ispred džamije u Konjević Polju, a potom i u Memorijalni centrar i šehidsko mezarje Veljaci, te učenje tewhida. Kroz izložbu fotografija svi će se još jednom podsjetiti na stradanja i zločine koje su preživjeli 1992. Navečer, će se do kasno učiti zikr i u džematu Voljavica.
U ponedjeljak 12.maja 2014. U Memorijalnom centru i šehidskom mezarju Veljaci bit će upriličena Osma kolektivna dženaza i ukop šest identificiranih tijela ubijenih bošnjačkih civila. Bit će ukopani Asim i Ramo (Hajro) Aljić, Ismir(Omer)Menzilović, Zina(Ibrahim)Sejdinović, Junuz(Salko)Sinanović iHamdija(Hamed)Smajlović. Najmlađa žrtva je Ismir Menzilović, koji je imao osamnaest godina, dok je najstarija bila sedamdesetogodišnja Zina Sejdinović. Bratunački Bošnjaci ovih dana su izrazili nezadovoljstvo i ogorčenje zbog sporog procesa traženja nestalih i identifikacije pronađenih. U Memorijalnom centru Veljaci do sada je ukupano 267 tijela identificiranih civila Bošnjaka, stradalih u Bratuncu 1992. godine. Još uvijek se traga za oko 300 tijela. Ne treba zaboraviti da je u srebreničkom genocidu 1995. godine više od dvije hiljade ubijenih, također iz Bratunca, koji su se usljed protjerivanja zadesili u Srebrenici.
Dani genocida Bratunac 2014. Bit će okončani 16. maja, do kada će se u bratunačkim džematima organizirati prigodan vjerski program.