Site iconNEON Televizija

”Orlovi” odletjeli u historiju: Srbija prvi put u finalu EP-a u rukometu

Najiščekivanija utakmica u dosadašnjem toku EP-a u rukometu između domaćina prvenstva Srbije, i komšija Hrvatske, počela je u BeoAreni u 20 sati i 10 minuta.

Uz velike mjere obezbjeđenja, radi dolaska gostujuih navijača – meč je počeo bez ikakvih incidenata u pozadini, te se sva borba vodila na terenu – na fer i sportski način.

Genijalan dan za srbijanski sport zaokružila je njihova rukometna selekcija, koja se nakon Đokovića i vaterpolo selekcije domogla finala velikog takmičenja.

Srbija – Hrvatska 26:22 (13:14)

Počelo je bez nervoze na obije strane. Igralo se gol za golom sve do rezultata 8:8. Tada, Hrvatska preuzima primat u igri, te pravi dva razlike, koju uspjeva da održava do pred sam kraj poluvremena. S druge strane, Srbija sa jako malo raspoloženih igrača uz dosta truda, i jako loše golmane uspjeva da se drži uz Hrvatsku, te spriječi njeno odcijepljenje na više golova razlike.

Nakon 30 minuta, završilo je sa golom prednosti Hrvata, ponajviše zahvaljujući Kopljaru, Voriju i Čupiću koji su bili precizni u po tri puta. Također, džoker Balić je sa nekoliko sjajnih asistencija učestvovao u vodstvu Hrvatske nakon prvog poluvremena.

Uz gromoglasnu podršku sa tribina na startu drugog poluvremena, Srbija stiže do izjednačenja, a potom i do drugog vodstva na utakmici. Serija Srbije od 4:0 na otvaranju drugog poluvremena je stvorena ponajviše zahvaljujući Staniću, golmanu domaće selekcije koji je sjajno čuvao svoj gol.

U 41. minuti, Srbija odolazi na plus tri gola. Balić je sjajno razigravao svoje saigrače, a Stanić sjajno branio. Prvi golman reprezentacije Srbije polako je postajao igrač utakmice.

Sedam minuta pred kraj meča, Srbija dolazi do pet golova razlike, 25:20. je glasio rezultat, a to je ujedno bila i najveća prednost jednog tima na utakmici – ali i ulazna karta za finale velikog takmičenja.

Nakon toga, povratka za Hrvatsku nije bilo. Stanić je sakupio 13 intervencija u drugom dijelu, a nošeni njegovom sjajnim odbranama, osam golova Momira Ilića i šest Marka Vujina, istočne komšije su se plasirale u finale EP-a, gdje ih čeka Danska.

Sedam golova Kopljara, četiri Vorija i po tri Čupića i Lačkovića na koncu nije bilo dovoljno za finale selekciji Hrvatske.

Treba dodati da je Srbija već jednom pobijedila Dansu na ovom prvenstvu – i to u grupnoj fazi. No sada je ulog puno veći, a Danci bez 100% zalaganja sigurno neće pasti opet. Ulog je najveći mogući – krvo Evrope!