Site iconNEON Televizija

Odigran završni turnir AKOL lige: Nakon odličnih polufinalnih utakmica, juniori KK Bosna u finalu bolji od Neona

U nedjelju (13. januar 2013.) odigran je završni turnir AKOL lige.
Nakon devet izuzetno zanimljivih kola, učešće u play off-u su izborile četiri najbolje ekipe, koje su nakon regularnog dijela sezone imale omjer sedam pobjeda i dva poraza; NEON Kalesija, KK Bosna (juniori), AKK Novo Naselje Tuzla i CEZAM Farmavita Tojšići.
Za razliku od regularnog dijela sezone kada su utakmice trajale 30 minuta, utakmice završnog turnira su igrate po 40 min (2×20), bez zaustavljanje vremena, osim u zadnje dvije minute utakmice.

Pobjednici prve sezone AKOL-a: Juniori KK Bosna Kalesija

U prvoj polufinalnoj utakmici sastali su se najefikasnija ekipa lige, i ekipa sa najboljom odbranom, Neon i Cezam.
Cezam bolje otvara utakmicu, i već u prvoj minuti rezultat je glasio 0:7 u njihovu korist, ali Neon je odličnom vanjskim šutem brzo uhvatio priključak, a već do kraja prvog poluvremena rezultatska prednost je bila na njihovoj strani, a na pauzu se otišlo sa 3 poena prednosti za ekipu Neona.
Visok tempo se nastavio i u drugom poluvremenu, a do sada odlična odbrana Cezama nije izgledala toliko sigurno protiv  brze igre njihovog protivnika. Šut je i u nastavku meča služio igrače Neona, pa su sredinom drugog dijela imali i 18 poena prednosti.
Tek u finišu Cezam spušta lopte na svoje igrače pod košem koji to odlično koriste, ali vremena za potpuni povratak nije bilo. Neon je upisao zasluženu pobjedu 56:50.

Drugi polufinalni par su činile dvije najatraktivnije ekipe u ligi, juniori KK Bosna Kalesija  i AKK Novo Naselje Tuzla.
Momci iz Kalesije odlično otvaraju utakmicu, te zahvaljujući odličnim presingom na samom početku dolaze do velike prednosti od 15 poena razlike, koja se u tom trenutku činila nedostižnom. U drugo poluvrijeme juniori su ušli sa deset poena prednosti, ali sjajna ekipa iz Tuzle se nije predavala, pa je finiš ove utakmice donio velika uzbuđenja.
Utakmica u kojoj su obje ekipe zaslužile pobjedu, zavšava rezultatom 43:43, pa se ime drugo finaliste saznalo tek u produžecima. Više snage u dodatnih pet minuta su imali mladi momci iz Kalesije, koji zahvaljujući slobodnim bacanjima dolaze do velike pobjede.

Nakon polufinalnih utakmica uslijedila je kraća pauza, a najmlađi polaznici škole košarke u Kalesije su odigrali nekoliko minuta.
Finalnu utakmicu prve sezone AKOL lige odigrali su NEON Kalesija i juniori KK Bosna Kalesija.
Nakon fantastičnih i dramatičnih utakmica polufinala, velikih uzbuđenja u ovoj utakmici nije bilo.
Iako je Neon odlično otvorio utakmicu i imao prednost 12:2, spreminiji igrači Bosne ubrzo dolaze do  svoje igre, pa se već nakon prvog poluvremena, iako su juniori imali samo 2 poena prednosti, mogao naslutiti  pobjednik ovoga meča.
Juniori su odigrali sjajno drugo poluvrijeme, dok je igračima Neona nedostajalo snage za neku bolju završnicu, pa je ekipa juniora KK Bosna Kalesija upisala pobjedu 53:44, i postala prvi pobjednik AKOL lige.

Polufinale: NEON Kalesija – CEZAM Farmavita Tojšići 56:50
Polufinale:
Juniori KK Bosna – AKK Novo Naselje Tuzla  50:46 (43:43)
Finale:
NEON Kalesija – KK Bosna 44:53

Za juniorsku ekipu KK Bosna Kalesija su nastupili : Fuad Grbić, Emir Smajlović, Džemal Hodžić, Edin Omerbegović, Smail Imamović, Arnel Turić,  Sinan Sinanović, Dževad Mešić, Benjamin Hodžić, Bakir Mešić, Armin Ibrišević, Admir Hodžić, Semir Memišević, Elmin Ćivić

Nakon finalnog susreta uručene su zahvalnice predstavnicima svih ekipa učesnika prve sezone AKOL-a, kao i pehar za najbolju ekipu AKOL lige.