U izdanju tešanjske izdavačke kuće „Planjax“ iz štampe je izašao novi roman za djecu Mehmeda Đedovića, Priče iz velike šume.
„Đedović priča sa unutrašnjom mekoćom, toplinom i osjećajnošću. Uvodi malog čitaoca u svijet realne bajke gdje vrlo vješto isprepliće zbilju i maštu. Dječak Riki je realan, Zeb je irealan – vilenjak. Treba konstatovati da je Velika šuma sa svim svojim pričama tajnovita i magična“, istakao je Muhidin Šarić, pisac za djecu i recenzent knjige, naglašavajući da će „Priče iz velike šume“ opravdati i zadovoljiti i najtananije čitalačke ukuse, te velikim i malim čitaocima pružiti ljepotu priče koju neće samo tako zaboraviti
Mehmed Đedović je stvaralac koji se, kao prozni pisac, u bosanskohercegovačkoj književnosti već poodavno upisao, i veoma zapaženim knjigama, debelom crtom podvukao svoje ime.
Njegov prvijenac u literaturi za djecu bio je roman Ime mi je Pahulja, koji je u godini pojavljivanja ušao među čitaoce i u škole. Tom knjigom Đedović je najavio svoj izlet u književnost za djecu i to na najbolji način, a sa „Šumom“ se pokazuje da to i nije bio izlet nego namjera.
Đedović je kao autor veoma pričljiv, jezički odgovoran, stilski dopadljiv. Sasvim je jasno da se radi o kvalitetnoj prozi u kojoj vrlo znalački pokazuje dar zapažanja, sinhrono praćenje pojava u prirodi, duhovitost i lakoću pričanja.
Radnja knjige događa se u Velikoj šumi koja je kao pozornica na kojoj susrećemo sve njegove razigrane likove.
Tu su i poštar Srećko, (golub), i Princ golubova, tu je i vjeverica Jelica, pa sova, srna, zec, soko, medvjed, riba, miš, i svi drugi stanovnici šume, koje pisac utkiva u priče, onako kako ga privuku nekom svojom osobenošću, originalnošću, duhovnim, ili nekim drugim kreativnim bogatstvom, nekom sposobnošću, kao: izdržljivost, hrabrost, dobrota, drugarstvo i slično, i to sve sa zadatkom da podstakne mladog čitaoca, da probudi njegovu radoznalost, intenzivira njegovo razmišljanje, aktivira njegovu ljubav, pravednost, humanost. I na svu sreću u tome nenametljivo uspijeva.
Pisac veoma ozbiljno prilazi temi o kojoj piše, tako da čitalac ima šta naučiti. Dakle, da se zaključiti da ovaj rukopis, pored literarne, ima i onu drugu, spoznajnu vrijednost koja u ovoj cjelini nikako nije zanemariva.
Vrijedi naglasiti da je knjigu ilustrovala Sanela Husić Musabašić i da je izvrsno uradila svoj posao.
N.V.
Pratite Kalesija Online na Facebooku