Zbog toga je Upravni odbor zadužio rukovodstvo Uprave za indirektno oporezivanje da preduzme sve mjere da bi se povećala naplata prihoda, saopćeno je nakon sjednice održane u Banjoj Luci na kojoj je razmatrana informacija o prihodima za prva tri mjeseca ove godine.
Na sjednici Odbor nije usvojio odluku o utvrđivanju privremenih koeficijenata za raspodjelu sredstava s jedinstvenog računa za period april – juni 2013. godine. Zaključeno je da prije usvajanja ove odluke treba analizirati stanje u oblasti krajnje potrošnje.
Međutim, kako saznaje “Dnevni avaz”, navodna “analiza stanja” nije stvarni razlog neusvajanja odluke, već opstrukcije iz Republike Srpske.
Tamošnjim vlastima podaci o krajnjoj potrošnji nikako ne idu u korist. Naime, sve je manje prihoda iz RS, pa bi se time i manje prihoda s državnog nivoa trebalo slijevati u entitetski budžet. Prema mišljenju stručnjaka, to znači da je ekonomska kriza pokazala zube.
Kako nezvanično saznaje Avaz iz pouzdanih izvora, takva je situacija u posljednjoj godini jer je Federacija u odnosu na manji bh. entitet prema potrošnji u plusu više desetina miliona maraka.
– RS ne želi da prihvati koeficijente koji treba da se promijeni za 1,20 posto, što bi u novcu značilo 75 miliona maraka manje. A, poznato je da za 2013. Republika Srpska Federaciji već duguje oko 20 miliona KM – saznaje “Avaz” od našeg dobro obaviještenog sagovornika. Inače, entiteti su se ranije dogovorili da raspodjela ide po privremenim koeficijentima, a da se periodično vrše poravnanja. Sad kada RS to ne odgovara, oni odgađaju dogovor o usklađivanju i poravnanju raspodjele prihoda.
UO UIO razmatrao je i zaključke s prošle, tematske sjednice, koja je bila posvećena ubiranju prihoda i naplati dugovanja. Zaključeno je da će biti neophodne i zakonske izmjene, posebno kod naplate akciza na duhan i duhanske prerađevine te naftne derivate.
„Pogubni” mart
– 349,9 miliona KM naplaćeno u martu 2013., što je 12,4 posto manje nego u istom mjesecu 2012.
– 2,8 posto manje prihoda u 2013. nego u istom kvartalu 2012.
– Iako je u prva dva mjeseca 2013. zabilježen pozitivan trend u naplati, koji je rezultirao neto suficitom od 19 miliona KM, izuzetno loša naplata prihoda u martu ne samo da je to anulirala već je prihode dovela u negativnu zonu od 30,8 miliona KM