Site iconNEON Televizija

Kasim Trnka: Dogovor SNSD-SDP nudi katastrofalna rješenja

Dogovor lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Socijaldemokratske partije (SDP) Milorada Dodika i Zlatka Lagumdžije prema mišljenju prof. dr. Kasima Trnke, uglednog profesora ustavnog prava i bivšeg savjetnika prvog predsjednika Predsjedništva Bosne i Hercegovine rahmetli Alije Izetbegovića, duboko zadire u ustavno uređenje države.

“Moram priznati da su predložena rješenja veliki korak unazad u odnosnu na ona demokratska rješenja koja su mukotrpno, uz pomoć međunarodne zajednice, postignuta u BiH. Tu, prije svega, mislim na način imenovanja tužioca na svim nivoima u BiH i preložene izmjene Izbornog zakona BiH. Te dvije stvari, po mome mišljenju, su zaista retrogradna rješenja. Ne vjerujem da bi se mogla stvoriti neka parlamentarna većina koja bi išla protiv negativnih mišljenja stručne, ali i šire javnosti u BiH, odnosno glasala za ova rješenja”, kazao je Trnka za agenciju Anadolija (AA).

Posebno delikatnim smatra predložena rješenja u smislu ograničenja ovlasti Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Bosne i Hercegovine.

“Do sada je VSTV vršilo imenovanja i eventualna razrješenja svih sudija i tužilaca na prostoru cijele BiH. Sada bi tužioce, navodno na prijedlog VSTV, imenovali parlamenti na državnom, entitetskom i nižim nivoima. To, zapravo, znači da bi učešće VSTV-a bilo svedeno na jedan formalistički dio posla da utvrde ko formalno ispunjava uslove. Jer, dogovor ne predviđa da bi stav VSTV uopće bio obavezujući. To znači da se izbor sada prepušta politici da imenuje tužioce. Drugim riječima, to znači da će tužioci biti pod direktnom političkim kontrolom vladajućih stranaka koji čine parlamentarnu većinu”, ističe Trnka.

Prema njegovom mišljenju, politika će moći vršiti pritiske na tužioce da procesuiraju, odnosno ne procesuiraju određene ličnosti i pojave.

“To je najbolji način da se nastavi već prisutna opasna veza između kriminalnog miljea i grupa u izvršnoj vlasti i političkom strankama u parlamentarnoj većini. Na kraju, prve reakcije institucija međunarodne zajednice govore daje to nedopustivo i da nije u skladu s evropskim standardima. Vidjeli smo da se pozivaju na iskustva Hrvatske i drugih zemalja. To je takav argument da izgleda smiješno da se na to pozivaju ozbiljni ljudi. U Hrvatskoj samo glavnog državnog tužioca bira Sabor, a sve ostale tužioce bira nezavisno tijelo. To, dakle, nije primjer Hrvatske. Riječ je o obmanjivanju javnosti”, pojašnjava Trnka.

Naglašava da je riječ o katastrofalnim rješenjima sa “stanovišta rušenja onog do čega se mukotrpno došlo”.

Komentirajući predložene izmjene Izbornog zakona BiH kaže da se, također, radi o velikom koraku unazad.

“Do sada smo postigli bar tu demokratsku dimeziju da građani na izborima unutar jednog prijedlog, jedne stranke, mogu izdvojiti svoje favorite. Time javnost kontroliše lidere stranaka oko sastavljanja listi kandidata. To znači da će lideri sada sami utvrđivati liste, a građani neće imati nikakvog utjecaja na to. Ići će se po principu – uzmi ili ostavi. Prihvati ili odbij stranku, a nije te briga ko će ući u parlamente jer mi to određujemo. Druga stvar, prijedlog da prebrojavanje glasova na izborima vrši na nivou općina je najgore moguće rješenje! Ovi zadnji izbori su pokazali da je bilo jako puno manipulacija, pa i kriminalnih radnji na lokalnom nivou”, konstatira Trnka.

Podsjetio je da je još uvijek u parlamentarnoj proceduri prijedlog iz Republike Srpske da o ukidanju pravosudnih instituciji na razini države.

“Kada je međunarodna zajednica pokazala da to neće i ne može proći u Parlamentu BiH, iz RS su odlučili da idu drugim putem, odnosno da obijaju kamen po kamen izgrađene zgrade pravosuđa u BiH. Dok BiH vapi za unaprjeđenjem tog sistema na razini države, ovo su pokušaji da se sve vrati u ingerencije entiteta, odnosno ingerencije politike. A da građani i demokratske institucije budu potpuno marginalizirani”, podvukao je Trnka.

Izvor: Anadolija

Exit mobile version