”Njegov porodični ljekar koji najbolje poznaje njegovo zdravstveno stanje utvrdit će na jednom određenom papiru koji se i zove ocjena zdravstvenog stanja, utvrdit će da li je njegovo zdravstveno stanje stabilno za putovanje, ukoliko je stabilno odlazi u poslovnicu u mjestu prebivališta i upisuje u koju zemlju ide i period u kojem će boraviti”, kaže Selma Halilović, koordinator odsjeka za Ino osiguranje ZZO TK.
Često se desi, pojašnjava Halilović, da osiguranici zbog hitnog slučaja odu kod ljekara koji im naplati pregled i pored dvojezičnog obrasca. Razlog je, jer ga nisu zamijenili za bolesnički obrazac.
”Oni taj obrazac nose najbližem zdravstvenom fondu, ako su u Hrvatskoj, njihovoj ispostavi, i za taj obrazac dobijaju bolesnički list i najbolje da li im trebalo ili ne čim dođu u mjesto gdje će boraviti da zamijene taj obrazac za bolesnički list trebao im ili ne”, pojašnjava ona.
Pod hitnom zdravstvenom zaštitom podrazumjeva se samo ona koja je neophodno potrebna do povratka u matičnu zemlju prebivališta.
”Na osnovu tog obrasca ne može se vršiti dijagnosticiranje, može se samo ukoliko je baš neki hitan slučaj, temperatura, infarkt, saobraćajna nesreća i te stvari koje se ne mogu odgoditi do povratka u matičnu zemlju”, napominje Halilović.
U sklopu obaveznog zdravstvenog osiguranja u toku jedne kalendarske godine svi osiguranici imaju pravo na osiguranje 30 dana, što znači da tih trideset dana mogu koristiti u različitim periodima i za različite države.
”Preporuka je svim osiguranicima da taj zahtjev podnesu sedam dana prije odlaska s obzirom na veliki broj zahtjeva i na nemogućnost uraditi sve te obrasce ukoliko svi podnesu dan pred ili dva pred odlazak”, kaže ona.
Svi osiguranici koji imaju redovnu zdravstvenu zaštitu imaju pravo i na zaštitu u inostranstvu, a zahtjevi se izdaju besplatno piše RTV Slon.