Do početka nove školske godine ostalo je nešto manje od mjesec. Roditelji osnovaca su već počeli računicu koliko sredstava će morati izdvojiti za
Najviše mjesta u računici zauzimaju udžbenici za koje je u prosjeku u Federaciji BiH, potrebno izdvojiti oko 150 maraka. Zbog toga se mnogi odlučuju na kupovinu već korištenih knjiga, koje su duplo jeftinije. Troškovima treba dodati i neophodnu opremu, te sveske i olovke. Samo za školski pribor treba izdvojiti oko 200 maraka. Roditelji smatraju da je malo onih koji školarcima mogu priuštiti sve što im je potrebno.
U sarajevske knjižare školski pribor polako pristiže. Ipak, gužve još nema, iako je za razliku od prethodnih, ove godine resorno ministarstvo Kantona Sarajevo, još u maju izdalo instrukcije nastavnom osoblju, kako bi se na vrijeme usaglasili o izboru udžbenika. “Jedan udžbenik mora pratiti nastavni plan i program. Nije zacrtano da se mora koristiti samo jedan udžbenik, neka to budu maksimalno tri i opet smo postigli neki cilj”, kaže Amela Penava, predsjednica Vijeća roditelja osnovnih i srednjih škola KS-a.
Ipak, dok ne dođe do reforme i smanjenja broja udžbenika, porodica s prosječnom plaćom koja u Federaciji iznosi nešto više od 800 maraka teško da u jednom mjesecu može pokriti sve troškove. “Vrijednost potrošačke korpe za jednu četveročlanu porodicu iznosi 1.850 maraka. Dakle, prosječna plaća pokriva samo 44% vrijednosti potrošačke korpe”, ističe Hakija Porobić, predsjednik Udruženja potrošača KS-a.
Iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke najavljuju da će i ove godine biti besplatno podijeljeno 65.000 udžbenika. Za ovu svrhu iz budžeta je izdvojeno 650.000 maraka, a obuhvaćeno je oko 8.000 učenika.
Uz troškove za udžbenike i opremu, oko 200 maraka potrebno je za garderobu jednog osnovca, dok dodatne aktivnosti poput školskih izleta roditelje u prosjeku koštaju 50 maraka godišnje.
federalna.ba