Tako je, prema ovim podacima, izvoz iz BiH u Rusiju, za pet mjeseci ove godine, iznosio 34,3 miliona maraka, a u istom periodu prethodne godine 26,3 miliona KM. Posmatrano po strukturi izvoza u Rusiju u prvih pet mjeseci ove godine, i dalje dominiraju medicinski i farmaceutski proizvodi, čija je izvozna vrijednost bila nešto više od 19 miliona maraka, dok su se iza njih ove godine pozicionirali voće i povrće u vrijednosti većoj od 10 miliona maraka.
U svemu ovome važno je naglasiti da je izvoz voća i povrća iz BiH u Rusiju u prvih pet mjeseci prošle godine iznosio tek 53.444 KM, dok je u istom periodu ove godine povećan za gotovo 20.000 odsto, što pokazuje snažan prodor voća i povrća iz BiH na rusko tržište, i to ubjedljivo najviše jabuke i kruške. Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je u prvih pet mjeseci ove godine u Rusiju izvezeno jabuka u vrijednosti od 6.067.638 KM, a krušaka u vrijednosti od 4.087.029 KM.
Na trećem mjestu ukupnog izvoza u Rusiju nalaze se drumska vozila, kojih je izvezno u vrijednosti od 1,3 miliona maraka, a potom slijedi obuća 1,1 milion maraka, te anorganski hemijski proizvodi u vrijednosti nešto većoj od milion maraka. Izvoz ostalih proizvoda ili materijala u Rusiju je manji od milion maraka.
Ipak, izvoz u Rusiju je i dalje višestruko manji od uvoza iz te zemlje u BiH, a koji je u periodu od januara do maja iznosio 358,3 miliona maraka i manji je za oko 35 odsto nego u tom periodu prošle godine.
Ekonomski stručnjaci ističu da je veoma bitan pozitivan trend rasta izvoza posljednjih godina, jer se krenulo s veoma malom bazom, pa svaki i manji porast vrijednosti izvoza procentualno izgleda veliki. Međutim, navode da domaće firme nemaju dovoljno kapaciteta kako bi u kontinuitetu mogli da ispoštuju zahtjeve velikih tržišta, kakvo je i rusko, pa predlažu udruživanje srodnih bh. firmi u klastere radi lakšeg zajedničkog nastupa.