Site iconNEON Televizija

Istraživanja naučnika: Zime i suše u BiH bit će sve ekstremnije!?


Studij američkih stručnjaka objavljen u časopisu “Science” upozorava da bi globalno povećanje temperature do kraja 21. stoljeća moglo dovesti do velikih društvenih i kulturoloških promjena. Topljenje leda na Arktiku najsnažnije je od početka mjerenja, a led se ne može više obnoviti, to je nova prijetnja Evropi, koja bi se mogla suočiti s ekstremno hladnim zimama.

I posljednji izvještaj Komiteta za klimatske promjene BiH, koji je u finalnoj fazi izrade, donosi slična zapažanja. Ljeta u BiH su sušnija s temperaturama koje obaraju stoljetne rekorde i ovaj ekstremni poremećaj potvrda je da je trend globalnog zatopljenja na sjevernoj polulopti, pogotovo na Balkanu, nezaustavljiv.

– Istina, BiH ima značajne klimatske resurse. Činjenica je da su naše zime sve ekstremnije, iz njih prelazimo u ljeta s temperaturama višim od prosjeka. Imali smo nezapamćene suše i tri mala tornada – tvrdi Nebojša Kuštrinović, član Komiteta za klimatske promjene BiH, te dodaje da ovo stoljeće BiH završava s klimatskim prilikama sličnim kao u Grčkoj.

Klimatolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda Željko Majstorović kazao je da zabrinjava promjena režima padavina koje pokazuju blagi trend porasta.

– U drugom Nacionalnom izvještaju o klimatskim promjenama u BiH konstatirano je da je posljednja decenija najtoplija od početka meteoroloških mjerenja. Imamo sve veće intenzitete padavina, ali i sve duže sušne periode. Zbog toga je efekt padavina sve lošiji, jer se naročito na brdskim područjima one brzo sliju s površine te ih sve manje ostaje u zemlji i podzemlju, što ima odraz i na poljoprivredu, vodoprivredu, elektroprivredu – kazao je Majstorović te dodao da će se ovi trendovi sigurno nastaviti u dogledno vrijeme.

Exit mobile version