Svoje negodovanje iskazali su i mirnom protestnom vožnjom u kojoj su učestvovali taksisti svih udruženja. Iz Ministarstva saobraćaja TK ističu da su svjesni stanja u kojem se ovi uposlenici nalaze već godinama, pa su tako poduzete i brojne aktivnosti s ciljem rješavanja problema. Aktivnosti na dodjeli dopunskih taksi oznaka su pri kraju, izvršeno je više pojačanih kontrola.
„I u narednom periodu mogu se očekivati pojačane kontrole i u oblasti taksi prevoza i u oblasti svih drugih prevoza na području TK i ono što je jako bitno istači je da smo zakonskim regulativama iz 2014. godine omogućili da i pripadnici uniformisane policije mogu dati značajan doprinos u suzbijanju nelegalnog rada“, ističe Nenad Lukanović, pomoćnik ministra za saobraćaj u Vladi TK prenosi RTV Slon.
Resorno ministarstvo razmatra i Inicijativu za izmjene i dopune Zakonske regulative iz oblasti taksi prevoza.
„U saradnji sa udruženjima taksi prevoznika i sa ostalim privrednim subjektima koji obavljaju djelatnost prevoza, da dobijemo upute koje su to eventualno izmjene i dopune koje bi trebali predložiti Vladi, odnosno Skupštini TK“, dodaje Lukanović.
Na području Tuzlanskog kantona, prema podacima kojima raspolaže nadležno ministarstvo, trenutno ima oko 600 taksi prevoznika. Još ranije je konstatovano da je najteže stanje u Tuzli, gdje postoji veći broj nelegalnih taksista, uključujući i one koji dolaze iz drugih općina.
“U stalnom kontaktu smo sa inspekcijskim organima, mislim i na inspekcijske organe i na pripadnike MUP-a“, napominje Lukanović.
Mjesečno se razmjenjuju izvještaji o tome šta je urađeno po pitanju suzbijanja nelegalnog prevoza, a, prema riječima Lukanovića, rezultati su vidljivi. Pojačane aktivnosti nadlžnih organa bit će nastavljene, a sve s ciljem da se registrovanim taksi prevoznicima omogući nesmetan rad.