Povelja Kulina bana napisana je na današnji dan 1189. godine i najstarija je bosanska isprava, pisana bosanskim književnim jezikom, ćiriličnim pismom bosančicom i latiničnim pismom na latinskom jeziku.
To je dvojezični dokument, što znači da je namijenjen i onima koji ne razumiju bosanski jezik. Povelja potvrđuje državnost Bosne i Hercegovine u 12. stoljeću i prvi je bosanskohercegovački dokument upućen stranom vladaru.
Povodom godišnjice, u organizaciji BKC-a “Alija Izetbegović” Kalesija podijeljene su informativne brošure, a Fahrudin Sinanović je govorio o značaju Povelje Kulina bana I njenim vrijednostima.
Povelja Kulina bana očuvana je u tri primjerka u Dubrovniku. Dva primjerka se tamo nalaze i danas, a treći primjerak, ukraden u 19. stoljeću, se nalazi u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Peterburgu u Rusiji. Mnogi smatraju da je to original među poznatim primjercima.
Bosna i Hercegovina je uputila zahtjev za njeno vraćanje, ali ga je Rusija odbila jer smatra da Povelja Kulina bana, kao drugi dokument Slavena po starosti, jednako pripada i njihovoj historiji.