Site iconNEON Televizija

Gdje je potrošeno oko pet milijardi KM donacija u periodu 1996. – 2002.?

Po treći put formirana Istražna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava trebalo bi da utvrdi kako je potrošeno oko pet milijardi KM donacija koje su u BiH došle u periodu od 1996. do 2002. godine.

Predsjednik novoformirane komisije Zvonko Jurišić, koji je izabran na današnjoj sjednici, izjavio je novinarima da je Predstavnički dom donio odluku da je potrebno formirati novu komisiju, jer su u BiH kroz raznorazne institucije i organizacije prošla ogromna donatorska sredstva, a najmanje je poznato na koji način su utrošena.

“Da bi kvalitetno radili moramo se prvo upoznati šta su uradile prethodne dvije komisije, zbog čega smo zatražili materijale koje su one pribavile. Cilj nam je da svoj posao obavimo u što kraćem roku”, rekao je on i dodao da je rok kraj maja.

Jurišić kaže da se taj posao neće moći završiti do tada i tražiće od Parlamentarne skupštine BiH da se taj rok produži za dva ili tri mjeseca.

On je naglasio da moraju od rukovodstva parlamenta obezbijediti sve pravne mehanizme i alate pravne države da bi se istraživanje o trošenju donatorskih sredstva moglo uraditi na najbolji mogući način.

Prema njegovim riječima, prethodne komisije su na više od 3.000 adresa uputile zahtjeve za odgovore gdje su sredstva trošena.

“Svi oni koji su dobili zahtjeve moraju da dostave i odgovore, jer u suprotnom će snositi određene sankcije”, rekao je on i dodao da od pravnih subjekata koji više ne postoje ne mogu dobiti podatke, ali mogu od odgovornih lica koja su radila u to vrijeme.

Jurišić je naglasio da se posao mora završiti ove godine, te da će komisija pokušati da istraži sve i obratiće se i Sipi i Tužilaštvu BiH jer oni rade istražne radnje i zato su potrebni svi alati i elementi pravne države kako komisija ne bi nailazila na zid ćutanja ili na opstrukcije pojedinih institucija.

Član komisije Mirsad Đugum istakao je da su prethodne komisije uputile zahtjeve na oko 3.000 adresa da im odgovore gdje su sredstva utrošena, a odgovore nisu dobili, prema nepotvrđenim informacijama, od oko 2 700 adresa.

Član komisije Borislav Bojić naglasio je da se svi oni koji su pozvani i da daju informacije o donatorskim sredstvima moraju odazvati i dostaviti podatke, u suprotnom moraće da snose sankcije.

 

SRNA

Exit mobile version