Jedina institucija u Bosni i Hercegovini koja se bavi zaštitom sevdalinke – tradicionalne bosanskohercegovačke pjesme, smještena u mjestu Mulići kod Visokog, prodaje se na internet pijaci Pik po cijeni od 320.000 KM.
Odluka Pobrićeve porodice da proda Institut šokirala je mnoge zaljubljenike u sevdalinke. Stručnjaci upozoravaju da 320.000 KM možda vrijedi zgrada Instituta i neki njezini prateći objekti, no vrijednost notnih zapisa, instrumenata, nosača zvuka i drugih predmeta koji govore o tradicionalnoj bosanskoj pjesmi, ne može se izmjeriti.
Enver Šadinlija, član Savjeta instituta, upozorio je da je prije svega žalosno što ovaj institut nisu osnovale institucije Bosne i Hercegovine, koje se trebaju baviti očuvanjem kulturnog naslijeđa BiH, već je to morao uraditi pojedinac.
A, još je žalosnije, kaže on, to što kada je Pobrić već osnovao Institut, država ne želi preuzet brigu o njemu.
„Institut sevdaha“ bh. kompozitor Omer Pobrić osnovao je 2003. godine. Želio je očuvati sevdalinku kao nacionalno kulturno dobro Bosne i Hercegovine. No, nakon Pobrićeve smrti, Institut skoro da je prestao sa radom. Upućeni kažu da tu dijelom ima i Pobrićeve krivice, jer za svog života nije osposobio nikoga ko bi moga nastaviti tamo gdje je on stao. Praktično, Pobrić je, kažu, bio zatvoren i nije nikome dozvoljavo da mu se približi previše.
Fondacija Omera Pobrića „Institut sevdaha“ čuva i sakuplja notne zapise svih dosad poznatih sevdalinki, nosače zvukova na kojima su objavljivani te sve vidove filmskog materijala i video-zapisa sevdalinki. Institut sakuplja i arhivira književna, sociološka, kulturološka, etnološka i druga izdanja u kojima se na bilo koji način tretiraju sevdah i sevdalinka. Bavi se i čuvanjem i prikupljanjem muzičkih instrumenata na kojima se izvode sevdalinke.
Munevera Pobirić (66), supruga rahmetli Omera Pobrića kaže u razgovoru za Patriu kako joj je jako teško što mora prodati Institut za kojeg je njezin suprug živio, ali više nije u stanju sama brinuti o njemu. Institut se prostire na više od 400 metara kvadratnih, i ima veliki broj pratećih objekata.
– Računi za Institut su veliki, a moja penzija je 310 KM. Sama više ne mogu sve to finansirati – kaže Munevera. Vlasti, kaže ona, nikada nisu pokazale interes da preuzmu brigu o Institutu sevdaha, piše NAP.