Ta je institucija pokrenula akciju prikupljanja tačnih podataka o štetama obzirom da je ovaj kanton, industrijski najrazvijeniji u FBiH, teško pogođen poplavama.
Prema njegovim procjenama, oko 30 procenata privrede TK je teško pogođeno elementarnom nepogodom. Ugrožene su hiljade radnih mjesta, a podaci se još uvijek sumiraju.
“Teško je reći koliko će ljudi izgubiti posao, ali je jasno da će to biti veliki broj. Samo jedna kompanija drvne industrije u Lukavcu je bila primorana otpustiti 150 radnika, što je polovica uposlenih. Rudnik Šikulje u Lukavcu faktički više ne postoji, tamo je jezero. Više od 1.500 radnika je na čekanju”, kaže Kikanović.
Kako ističe najviše štete je prijavljeno u Tuzli, 12,3 miliona maraka, Gračanici 8,7 miliona i Lukavcu 7,6 miliona maraka. Riječ je o, kako kaže, direktnoj šteti na objektima, mašinama, repromaterijalu i robi.
“Ovo je samo manji dio šteta, jer nam još nisu javili štete u veliki sistemima, rudnicima, termoelektrani, cementari, solani, gdje će se mjeriti u desetinama miliona KM pojedinačno. Isto tako, poljoprivrednici su tek počeli slati procjene i dosada smo dobili podatak od 750.000 KM šteta”, ističe Kikanović.
On napominje da će biti sigurno kompanija koje se neće moći oporaviti, a nekima će trebati i više od godinu dana za ponovno pokretanje rada i proizvodnje.
“Ove štete su ogromne i želimo prikupiti što tačnije podatke kako bismo ih dali vlasti i pokušali pomoći privrednicima da putem donatora ili druge vrste pomoći sačuvamo što je moguće više radnih mjesta i proizvodnje”, kaže Kikanović.