Prema agroprognozi za narednu sedmicu zalihe vlage u zemljištu će se povećati uslijed topljenja snijega. Zbog rasta dnevnih temperatura (od 2 do 7 stepeni, a na jugu BiH od 9 do 14 stepeni) postoji opasnost da dođe do plavljenja zasijanih poljoprivrednih površina, prenosi Fena.
Ovogodišnji februar, kako navode agrometeorolozi, ostat će zapamćen po neprekidnom nizu ekstremno hladnih i ledenih dana kao i ekstremnim visinama snijega koji su u pojedinim područjima nadmašile historijske rekorde i napravile velike štete u poljoprivredi.
Već sada su evidentne velike materijalne štete nastale urušavanjem staklenika i plastenika, te nestašicom hrane koja prijeti da na farmama izazove uginuća stoke. U Hercegovini je pod srušenim staklenicima i plastenicima uništeno povrće koje je uskoro trebalo biti isporučeno na tržište.
Kad je riječ o poljoprivrednim kulturama jedino je snježni pokrivač pogodovao ozimim usjevima koje je zaštitio od pothlađenosti i smrzavanja.
Poljoprivrednici iz svih krajeva BiH ukazuje na problem neprohodnosti puteva do poljoprivrednih imanja, farmi i stada.Također, problem predstavlja nabavka i doprema hrane do imanja i poljoprivrednih proizvođača, kao i doprema lijekova za stoku, s obzirom na to da je period jagnjenja. Prema informacijama sa terena veliki broj jagnjadi je uginuo zbog visokog snijega i niskih temperatura, kao i nemogućnosti obaveznog davanja lijekova.
I divljač je zbog snježnih nanosa koji dostiži visinu od preko dva metra, ugrožena, pa lovci uz pomoć pripadnika gorskih službi spašavanja pokušavaju dopremiti žito i sijeno do hranilišta za srne, zečeve, ptice.
Sasvim sigurno je da će štete u poljoprivredi biti teško sanirati, a posljedice će se kroz rast cijena ovosezonskog povrća i voća ubrzo na tržištu osjetiti.
Kako pišu Kalesijske Novine, visoki snijeg koji je prethodnih dana padao nanio je veliku štetu i Mehi Đedoviću, poljoprivredniku iz Brda kod Kalesije. Naime, pod teretom snijega potpuno je uništen jedan od njegovih plastenika u kojima je proizvodio povrće.
– Ovaj plastenik je površine 400 kvadratnih metara. Koštao me 11 hiljada maraka. Potpuno je polomljen i uništen. Sreća je pa makar nisu stradali ostali plastenici, govorio nam je Meho Đedović, koji je imao ukupno 4 plastenika: dva od 400 i dva od 100 kvadratnih metara.
Pomoć Mehi Đedoviću u raščišćavanju snijega oko plastenika i da se spasi što se spasiti pružili komšije iz Muratovića. Đedović se nada da će i Općina pomoći u nadoknadi štete.
Za mlijeko mu duguju 5 hiljada maraka
Oism plasteničkom prizvodnjom, Meho Đedović se bavi još i proizvodnjom mlijeka i pčelarstvom. Uništavanje plastenika nije jedina nedaća koja je zadesila ovog poljoprivrednika. On je jedan od stotinu kalesijskih proizvođača mlijeka koje je prevarila firma „SVDC“ koja se bavila otkupom mlijeka, a u kojoj je suvlasnik bio i bivši kalesijski načelnik Enver Jukanović, aktuelni direkektor Međunarodnog aerodroma Tuzla u Dubravama. Meho Đedović, kojem ova firma duguje 5 hiljada maraka, pokušava do teško zarađenog novca doći putem Općinskog suda Kalesija na kojem su tužili „SVDC“. No, ovo nije kraj nevolja koje je doživio ovaj poljoprivrednik. Proljetos, u blizini mjesta gdje su bile Mehine pčele neki je čovjek krčio njivu i poslije zapalio granje. Dim je ugušio 30 košnica pčela.
— Kalesijski privrednici su i prije februarskih padavina imali velikih problema, a štete nastale od obilnih snježnih padavina su velike. Općina Kalesija, kao i prethodnih godina, može očekivati poplave u parcelama koje se nalaze u blizini Spreče, pa će iznos šteta biti i dosta veći od prvih procjena.
Cijene na bh. tržištu divljaju već mjesecima, a u narednom periodu situacija bi mogla još gora.
S druge strane, topljenje snijega je od ogromnog značaja za pšenice, pa je za očekivati da cijene brašna neće rasti kao prethodnih godina.
Podsjećamo da je ovosezosnki usjev pšenice u općini Kalesija kasnio u odnosu na prethodne godine.
Pratite Kalesija Online na Facebooku