Site iconNEON Televizija

Decenija od obnove dovišta Pašin put – Orlić

U nedjelju, 30. jula 2023. godine, na lokalitetu dovišta Pašin put – Orlić izveden vjerski program i nastavljen kontinuitet okupljanja na dovištu i čuvanje obnovljene tradicije.

Na početku programa prisutnima se obratio imam džemata Caparde, Mrsad ef. Sakić, koji je u svojstsvu domaćina uputio riječi dobrodošlice izražavajući svoje zadovoljstvo što su prisutni vjernici i ove godine svojim prisustvom dali svoj doprinos u čuvanju obnovljene tradicije. “Onaj ko je nanijetio danas biti ovdje – on je došao. U njegovom naumu nije ga ništa spriječilo, jer je čvrsto odlučio da na dovištu bude zajedno s onima koji njeguju bošnjačku tradiciju!”, istakao je Mirsad-ef.

Sead ef. Ahmetović, imam džemata Jajići, održao je prigodno predavanje u kojem je napomenuo da je čovjek, biće Božije, sastavljen od tijela i duše. Sve duše su, kad su izvedene iz kičme Ademove, potvrdile Allaha za Gospodara, a čovjek, koji je došao na svijet svijet rađanjem, odgovoran je za svoje tijelo koje je od zemlje stvoreno. Čovjek, koji je od zemlje stvoren, pored odgovornosti za svoje tijelo koje je od zemlje, odgovoran je i za svoju Zemlju, odnosno Domovinu.Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Živinice, Sedin ef. Karić, u svojstvu izaslanika muftije tuzlanskog, dr. Vahida ef. Fazlovića, na dovištu Pašin put – Orlić u svom vaz-i nasihatu istakao je važnost čuvanja naših dobrih običaja i naše tradicije koju su naši dobri prethodnici njegovali decenijama. – Mi ne želimo da živimo od prošlosti, ali se nje moramo sjećati kako bi u budućnosti mogli biti uspravni i postojani u svom dinu i svojoj domovini. Naši dobri prethodnici su čuvali svoje porodice i samo jaka porodica, koja je ustanovljena na temeljima istine i istinskih vrijednosti, uistinu može doprinijeti boljitku našeg naroda i društva, kao što su ti činili naši dobri prethodnici!, rekao je izaslanik muftije tuzlanskog.

Na dovištu, prije učenja dove i podne-namaza, proučen je Jasin pred duše šehida i svih naših dobrih prethodnika, naših dobročinitelja i vakifa, koji su dali svoj doprinos u čuvanju dina i naše tradicije. Zemljište na kojem je ustanovljeno dovište je hajrat i vakuf Rasima Karabegovića, koji je Božijom odredbom preselio na Ahiret i napustio ovaj prolazni svijet.

U svojstvu izaslanika općinskog načelnika prisutnim vjernicima na dovištu se obratio Alija Džafić, koji je prenio selame načelnika, a Općina Kalesija i općinski načelnik su, kao i prethodnih godina, srazmjerno mogućnostima, pomogli u organizaciji svečanosti na dovištu. Također, mnogo je pojedinaca i institucija dalo svoj doprinos tokom decenije obnove dovišta.

I ove godine svoj doprinos u pripremi platoa i obezbjeđivanju ugodnih uslova boravka na dovištu dali su pripadnici Federalne uprave civilne zaštite, koji su, kao i ranijih godina, uspostavljanjem zaštite od vrelina olakšali izvođenje programa i održavanje svečanosti.

Manifestacija Dani povratka, nakon centralnog događaja na dovištu Pašin put – Orlić, biće nastavljena sljedećeg vikenda, 5. augusta – subota, kada će u džematu Caparde biti organizovan turnir u šahu.

Dovište Orlić (Iz pera Fahrudina Sinanovića – prisjećanje i “povratak” na početak)

Stariji stanovnici Hajvaza i okolnih sela i danas prenose predanja o nekadašnjim dovama na brdu Orlić, koje se nalazi iznad ovog mjesta i svojim položajem i posebno najvišom kotom 602 metra nadmorske visine dominira cijelim područjem. Sa sprečanske strane radi se o selima Hajvazi, Capardi, Mahala i Bulatovci, dok sa zvorničke strane gravitiraju sela Potočani, Baljkovica, Seferovići, Dugi Dio, Križevići, Gušteri i Planinci. Ovaj prostor sa brdom Orlić interesantan je sa više aspekata: u neposrednoj blizini nalaze se značajni arheološki lokaliteti (gradina Kosovača, ostaci mađarske utvrde iznad Hajvaza, nekropole sa stećcima, nakadašnja kula iz osmanskog perioda u zaseoku Kulina kod Capardi i dr), nalazi se na starom Pašinom putu koji je odvajkada povezivao Zvornik i Tuzlu što ga u komunikacijskom smislu čini posebno interesantnim, gravitira mu široko područje sa starim naseljima, sve to ukazuje na kontinuitet življenja u raznim vremenskim epohama.

Poseban značaj ovom prostoru daju događaji iz naše nedavne prošlosti, tačnije iz perioda agresije na Bosnu i Hercegovinu (1992 – 1995. god). Upravo preko ovog mjesta, naročito u toku 1992. i početkom 1993. godine brojne kolone Bošnjaka iz podrinjskih mjesta probijali su se prema slobodnim teritorijama Kalesije i Sapne. Pored ovog mjesta prošla je u julu 1995. godine i kolona Bošnjaka iz srebreničke enklave u svom proboju prema slobodnim teritorijama tuzlanskog okruga. Tragovi agresije i genocida na širem lokalitetu Orlića i danas su prisutni, još uvijek po okolnim šumama ima razbacanih kostiju, dijelova odjeće i drugih predmeta koji su pripadali žrtvama agresije i genocida, još se vide rovovi i drugi položaji agresora odakle je sijana smrt po civilima koji su tražeći spas prolazili ovim područjem.

O nekadašnjim dovama na ovom prostoru postoje usmena predanja vezana za kišne dove kojih je bilo sve do pedesetih godina XIX vijeka. Može se pretpostaviti da su vjerovatno spadale u grupu aliđunskih dova, što znači da se dova održavala nekog određenog utorka u periodu nakon Aliđuna (2. avgusta). Poznavaoci ove problematike slažu se da su ove i slične dove na neki način kontinuitet predislamskih, naročito bogumilskih kultova na ovim prostorima. Rukovodeći se navedenim činjenicama i potrebom očuvanja, razvoja i njegovanja kulture i tradicije Bošnjaka BZK „Preporod“ pokrenula je inicijativu da se kroz ustanovljenje vjersko – kulturne manifestacije na prostoru nekadašnjeg dovišta na Orliću ovo mjesto ponovo oživi, da ponovo postane mjesto gdje će se u prigodnim prilikama okupljati stanovništvo okolnih sela, ali i iz drugih mjesta na području Kalesije, Zvornika i šire. Konstituisan je inicijativni odbor u koji su ušli predstavnici BZK Preporod BiH općina Zvornik, Osmaci, Sapna i Kalesija, predstavnici medžlisa Zvornik i Kalesija, kao i predstavnici svih sela koja gravitiraju ovom prostoru. Održano je nekoliko sastanaka inicijativnog odbora i tri okupljanja na samom Orliću. Prilikom drugog skupa na Orliću uz veliki broj prisutnih, uspješno je održan i turnir u malom fudbalu, uz učešće osam ekipa iz svih okolnih mjesta.

U pogledu obnavljanja nekadašnjeg dovišta, dobijena je podrška predstavnika medžlisa Zvornik i Kalesija za pokretanjem jedne ovakve manifestacije. S obzirom na položaj i višestruki značaj ovog mjesta, otvorene su mogućnosti za ustanovljavanje vjersko – kulturne manifestacije u okviru koje bi se moglo provoditi niz kulturnih i sportskih aktivnosti na području općina Kalesija, Zvornik, Sapna i Osmaci, a središnji i završni dio manifestacije bila bi dova krajem avgusta na brdu Orlić. Pokretanje ove manifestacije bi bio krupan i značajan nacionalni, vjerski i kulturni projekat ove, ali i narednih generacija, koji bi u svom razvoju dao veliki doprinos održivom povratku Bošnjaka u općine Podrinja, time što bi se ubrzala: izgradnja putnih komunikacija i regionalno povezivanje, razvoj poljoprivrede, razvoj planinskog turizma, razvoj kulturnog stvaralaštva i razvoj sela u cjelini i dr. Rukovodeći se naprijed navedenim BZK Preporod BiH općina Zvornik, Osmaci, Sapna i Kalesija donijela je Odluku o ustanovljenju Vjersko-kulturne manifestacije.

Exit mobile version