Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH je na današnjoj sjednici obavio raspravu o zahtjevu Vijeća ministara BiH da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, razmatra po hitnom postupku. Međutim, prije početka sjednice desilo se neočekivano, poslanici su odlučili smanjiti plate. I to sebi.
Vijeće ministara BiH je, većinom glasova, utvrdilo i uputilo u parlamentarnu proceduru prijedlog ovog zakona.
Predloženim zakonom smanjuje se osnovica za obračun plaća zaposlenika u institucijama BiH za 4,5 posto, i sada ne može iznositi manje od 50 posto prosječne mjesečne plaće u BiH iskazane na godišnjem nivou za kalendarsku godinu koja dvije fiskalne godine prethodi godini u kojoj će se osnovica primjenjivati, umjesto sadašnjih 85 posto, prenosi FTV.
Izuzetak je osnovica za najniže plaće s koeficijentom 1,00 na koje će se do 31.12.2013. godine primjenjivati osnovica od 498,10 KM.
Prije poslaničke rasprave, Klub poslanika SDS-a je zatražio kraću pauzu nakon koje je predsjedavajući tog kluba Mladen Bosić kazao da su tražili pauzu da pokušaju napraviti generalni dogovor u parlamentu o principima da mjere koje podrazumijevaju štednju i smanjenje plaća obuhvate i parlament kao instituciju, “pogotovo stoga što mi kao parlamentarci treba da dignemo ruku da se smanje plate ostalim budžetskim korisnicima osim nama“.
“Mogu da izrazim zadovoljstvo i uvjerenje da smo na ovom zajedničkom sastanku postigli dogovor o zajedničkim zaključcima u tom smislu“, kazao je Bosić.
Predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a BiH Saša Magazinović je rekao da će biti formirani zajednički zaključci u toku trajanja sjednice, do samog glasanja.
“Još jedna stvar o kojoj smo se dogovorili, to je da ovaj zakon treba pratiti budžet i da ga razmatramo po skraćenom postupku“, kazao je Magazinović.
Ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić je, obraćajući se poslanicima, kazao da ovih dana čuje u medijima da budžet i zakon o izvršenju budžeta se ne odnosi na funkcionere, ministre, poslanike, itd.
“Smanjenje osnovice za 4,5 posto se odnosi na sve i nema izuzetka. U ovom prijedlogu ne postoje izuzeci osim za one institucije koje nisu u sistemu zakona o plaćama. Dakle, na njih ne možemo uticati jer nisu u sistemu zakona o plaćama“, kazao je Špirić.
Po njegovim riječima, 4,5 posto se odnosi na sve zaposlene izuzev one koji imaju plaću manje od 500 KM. Dakle, istaknuo je, nema izuzeća.
Rasprava o zahtjevu Vijeća ministara BiH o razmatranju predloženog zakona po hitnom postupku je okončana, a poslanici će se izjašnjavati nakon što okonočaju raspravu o svim tačkama dnevnog reda.