U FBiH zaposleno je nešto više od 442.000 osoba sa prosječnom plaćom od 814 KM. Međutim, u nekim privrednim granama poput poljoprivrede, građevinarstva ili prerađivačke industrije u posljednje vrijeme došlo je do značajnog smanjenja radne snage kao i plaća.
Kako je BiH zemlja puna političkih kontrasta, isti se ogledaju i u privredi. Kada je riječ o državnoj upravi, situacija je obrnuta, administracija se i dalje gomila, a plaće zaposlenih povećavaju.
Naime, kada je u pitanju državna uprava, u julu ove godine povećane su uplate obaveznog socijalnog osiguranja za 1,4 indeksna poena, u poređenju sa istim mjesecom prošle godine. Isto tako kada je u pitanju državna uprava bilježi se prosječni porast neto-plaće za 4,4 indeksna poena. Ekonomski stručnjaci ističu da je pad broja zaposlenih i prosječnih plaća u privredi očekivan, piše današnji “Dnevni list”. Međutim, oni isto tako ističu da se, za razliku od drugih država koje su zahvaćene ekonomskom krizom, pad zaposlenosti i pad plaća osjetio i u institucijama državne uprave, što nije slučaj u BiH i FBiH.
Prema riječima ekonomskog analitičara Igora Gavrana, u BiH su prisutna suprotna kretanja. Povećavaju se izdvajanja za plaće, povećava se administracija. Ako se nastavi ovakav trend, ekonomski stručnjaci smatraju da će to ostaviti teške posljedice po bh. privredu. Pojedine analize otkrivaju da bi se uskoro moglo dogoditi da u BiH rade samo državni službenici. Sa druge strane, iako je posljednjih godina Evropska komisija konstantno upozoravala na potrebu smanjenja zaposlenih u javnoj upravi te kroz razne projekte NVO-a predstavila formule za reformu javne uprave, u BiH su se oglušili na ta upozorenja.
Čak štaviše, u proteklih godinu dana je došlo do značajnijeg povećanja administracije, a broj nezaposlenih u BiH je dostigao broj od 520.000 ljudi. Isto tako, prema nekim očekivanjima, do kraja godine na zavodima za zapošljavanje moglo bi se naći novih 10 do 15 hiljada nezaposlenih. Podsjetimo, u BiH već dugi niz godina ne postoji politika zapošljavanja, a direktnih stranih investicija gotovo da i nema, posebno u posljednje dvije godine, stoga ne čudi da siva ekonomija hara, a građani se suočavaju sa negativnim ekonomskim trendovima.
Ako se želi povećati stopa zaposlenosti i povećanje plaća u privredi, to je jedino moguće postići “dolaskom” stranih investicija kojih za sada nema, ili uštedama kroz javnu potrošnju. Vlada će uskoro u Parlament uputiti nekoliko zakona čije bi donošenje trebalo spasiti kolaps Federacije BiH, a riječ je o Zakonu o financijskoj konsolidaciji svih privrednih društava i Zakonu o upravljanju privrednim društvima sa većinskim državnim kapitalom.