Posljednjih dana evidentiran je značajan porast broja šumskih pożara i pożara niskog rastinja na području Tuzlanskog kantona. Najveći broj ovih požara prouzrokovan je nesavjesnim paljenjem vatre pri spaljivanju korova, suhe trave, lišća, poljoprivrednih i drugih otpadaka prilikom obavljanja proljetnih radova, čišćenja poljoprivrednih, šumskih i drugih površina na otvorenom prostoru.
S ciljem blagovremenog preduzimanja preventivnih mjera zaštite od požara, Kantonalna uprava civilne zaštite upozorava na zabranu lożenja otvorene vatre u šumama i na šumskom zemljištu, kao i na drugom zemljištu na udaljenosti manjoj od 150 metara od šume (član 20. Zakona o šumama, “Slużbene novine TK”, broj: 7/17). Fizičko lice koje loži vatru suprotno propisanoj odredbi može biti każnjeno novčanom kaznom od 500 do 1.500 KM (član 59. navedenog zakona).
Fizička i pravna lica treba strogo da se pridržavaju svih propisanih preventivnih mjera prilikom lożenja vatre na otvorenom prostoru, uz maksimalan oprez i odgovomo ponašanje:
- Spaljivnje vršiti uz maksimalne mjere opreza i lično prisustvo dok otpad ne izgori;
- Ne ostavljati upaljenu vatru ili žar;
- Prije napuštanja mjesta paljenja vatre, obilno politi vatru ili žar vodom, ili zatrpati zemljom;
- Paljenje vršiti u ranim jutamjim, nikako u večemjim satima;
- Posebno voditi računa da se paljenje otpada ne vrši u blizini šuma, privrednih i stambenih objekata, benzinskih pumpi i minskih polja;
- Spaljivanje nikako ne smiju raditi starije i teże pokretne osobe.
Nosioci zaštite od pożara (organi uprave, institucije, pravna lica i gradani), treba da preduzimaju sve preventivne mjere propisanje Planovima zaštite od požara.
Mole se gradani da ukoliko uoče śumski požar ili požar koji prijeti da će se prenijeti na šumu, ODMAH o tome obavijeste vatrogasnu jedinicu na broj 123, policijsku stanicu na broj 122 ili civilnu zaštitu na broj 121. Pravovremena reakcija veoma je vażna za efikasno suzbijanje i gašenje požara.