Site iconNEON Televizija

Cijene hrane će skočiti, moguće su nestašice i glad

Rekordno visoke temperature i rekordno niske padavine u SAD-u dovele su do najveće suše i najgore noćne more farmera u posljednjih 56 godina. Već sada je izvjesno da će suša rezultirati velikim smanjenjem uroda žitarica i značajnim povećanjem cijena, posebno kukuruza i soje.

Naime, ljeto ove 2012. godine već ulazi u knjige rekorda, nažalost, onih negativnih. Američko Ministarstvo poljoprivrede proglasilo je stanje elementarne nepogode u preko hiljadu okruga u 26 saveznih država. Taj broj bi idućih dana mogao biti samo veći, nikako manji.

“Ovo ljeto je najsušnije od 1988. Suša je uveliko usporila razvoj kukuruza. U naredne tri sedmice isto će se dogoditi i sa sojom”, kazao je poljoprivredni stručnjak Terry Roggensack za Glas Amerike.

Illinois, savezna država u kojoj se uzgaja najviše kukuruza i soje, nalazi se pred najgorom sušom u posljednjih pet stoljeća. Dio kukuruznih polja na jugu Illinoisa je već propao. Naravno, manji urod znači veće cijene. Cijene zaliha kukuruza od maja do danas su već porasle više od 30, a soje preko 20 posto. Veće cijene imat će i dugotrajne negativne posljedice na cijene hrane u ostalim dijelovima svijeta, a naročito u nerazvijenim u zemljama.

“Uzmite Indiju. U godinama normalnih klimatskih okolnosti Indija izvozi šećer. U suprotnom, mora uvoziti. Indija je, ovisno o vremenskim okolnostima, jedan od najvećih izvoznika ili uvoznika šećera u svijetu. A kada mora uvoziti, to znači da je i na svjetskom tržištu hrane nepovoljno stanje”, ilustrirao je Thiruvadanthai.

Bez kiša, uz sadašnje vrućine i sušu, posebno u središnjem, žitorodnom dijelu Sjedinjenih Država, najvećem svjetskom izvozniku hrane, analitičari kretanja na tržištu hrane ne isključuju mogućnost racionaliziranja hrane, nestašica, pa i gladi u onim dijelovima svijeta u kojima su američke žitarice prodavane pod povoljnim cijenama ili donirane besplatno.

danas.hr

Exit mobile version