02.okt.2024
Dosta novih, a do sada nepoznatih podataka o stanovništvu Kamenice (Zvornik) nalazi se u popisu stanovništva koji je 1850/51. godine (1266. godine po Hidžri) sprovela osmanska uprava.
Po prezimenima su u Kamenici navedene slijedeće familije: Alić, Bardakčić, Barutčija, Bašić (Pašić), Čančarević (Čančar), Fatić, Herčić, Hodžić, Hortuković, Ismailović, Jusufbegović, Kadrić, Kojić, Lemić, Mehić, Muharemović, Ramić, Rančić, Subašić, Suljić i Tursunović.
Ovdje treba imati u vidu da je u vremenima nakon ovog popisa bilo i iseljavanja i doseljavanja familija, kao i promjena prezimena nekih familija, tako da se ne može pouzdano utvrditi na koje familije se odnose prezimena kojih danas nema u ovim naseljima.
Karakteristično za to vrijeme je da u tadašnjem osmanskom sistemu još uvijek nisu postojala zvanična prezimena, odnosno nisu bila u zvaničnoj upotrebi. U Bosni su prezimena zvanično uvedena dolaskom austrougarske vlasti.
U defteru za Kamenicu za 11 domaćinstava nisu navedena prezimena, već su navedena sa imenom starješine porodice i imenom njegovog oca. Zanimljivo je da kod imama i muhtara po ovom popisu nisu navedena prezimena.
Za familije čije prezime je navedeno u defteru, kao i za familije za koje se na drugi način mogu pouzdano dovesti uvezu sa popisom, sada se može utvrditi genealogija i uraditi porodična stabla: Alići, Bajrići, Baručići (Barutčije), Kadrići, Muharemovići, Ramići, Subašići, Suljići …
Prva kuća po popisu je imama Mula Omera, sina Salihovog (r. 1820.g.). Na osnovu dostupnih podataka i predanja, može se zaključiti da su¸njegovi potomci današnji Omerovići iz Kamenice.
Familija Baručić je potomstvo Mehmeda Barutčije (sina Ibrahimovog, r. 1820.g.), navedenog u kući br.4, sa sinovima Hamidom i Salihom.
Familija Ramić je po popisu zastupljena sa 4 kuće (br. 5, 39, 40 i 41): Halil (sin Sulejmanov), Džafer (sin Sinanov), Mustafa (sin Sinanov) i Mehmed (sin Sinanov).
Familija Subašić je u popisu navedena kao zajedničko domaćinstvo braće Mehmeda (r. 1822.g.), Hasana i Ismaila Subašića (sinovi Halilovi).
Familija Kadrić je zastupljena sa 7 domaćinstava: u kući br. 7 (Mustafa, sin Abdulahov), takođe u kućama br.17 (Ibrišim, sin Abdije), br.18 (Halil, sin Kadrije), br.19 (Abdija, sin Abdije), br.20 (Omer, sin Ibrahimov) i br.21 (Salih, sin Sinanov), kao i u kući br. 45 (Alija, sin Ibrahimov).
Familija Alić je u defteru navedena u 4 domaćinstva (kuće) : Hasana (sina Fahrinog, r. 1805.g.), Jahje (sina Ahmedovog), Bege (sina Ibrahimovog) i Rustema (sina Ismailovog). U novije vrijeme na području Kamenice žive dvije odvojene loze odnosno familije Alića: jedni su u istoimenom zaseoku u Gornjoj Kamenici (danas Lučica) a drugi u zaseoku Alići pod Veljom glavom.
Familija Lemić je u popisu navedena sa 5 domaćinstava (kuće br.12,13,14,15 i 68): Hasan (sin Jusufov), Osman (sin Muminov), Mustafa (sin Salihov) Sulejman (sin Salihov) i Mehmed (sin Omerov). U novije vrijeme nema podataka o familiji Lemić, ali se može pretpostaviti da su njihovi potomci vjerovatno neke familije iz naselja Lemino Brdo.
Familija Jusufbegović je u ovom defteru upisane u kući br.16. Starješina kuće bio je Ibrahim Jusufbegović, sin Ismailov (r. 1810.g.), sa sinovima Ismailom, Abdijom i Salihom. Može se zaključiti da Ibrahimbegovići iz Gornje Kamenice vode porijeklo od ove familije, i da je starije prezime današnjih Ibrahimbegovića bilo po pretku Jusuf-begu, a da su kasnije po navedenom Ibrahimu uzeli današnje prezime.
Familija Čančarevići (Čančari) je u defteru navedena u 3 kuće, i to Selim sin Ismailov (kuća br.22) i Mehmed sin Ismailov (kuća br.55), kao i Kadir Čančar, sin Ismailov (kuća br. 54), sa braćom Ibrahimom i Mustafom. U Gornjoj Kamenici se nalazi naselje Čančari,u kojem danas žive familije Smajića, Selimovića i Mehmedovića.
Familija Mehić je najbrojnija familija po ovom defteru, navedene su familje Sulejmana sina Ismailovog (kuća br. 24) i Jahje sina Ismailovog (kuća br.25), zatim Mustafe sina Alijinog (kuća br. 26), Halila sina Sulejmanovog (kuća br. 27), Nuke sina Ebu Bekrovog (kuća br. 28), Mehmeda sina Selimovog (kuća br. 29), Omera sina Mališevog (kuća br. 30), Mustafe sina Halilovog (kuća br. 31), Mumina sina Mustafinog (kuća br. 57), Fejze sina Ebu Bekrovog (kuća br. 60) i Halila sina Alijinog (kuća br.63). Od Mehića vjerovatno vode porijeklo današnje familije iz zaseoka Mehići.
Familija Hortuković je u ovom defteru navedena u 2 kuće: Selim sin Omera (r. 1770.g., kuća br. 32) i Ibrahim sin Selima (r. 1820., kuća br. 33). Potomstvo Hortukovića su današnji Salkići, a zaselak u kome žive donedavno se zvao Hortucima.
Familija Bajrić je navedena u defteru kao jedno domaćinstvo, i to Mehmeda sina Behramovog (kuća br. 38). O porijeklu familije Bajrića nema posebnih saznanja, osim da su odavno u zaseoku Njive.
Familija Suljić je u defteru navedena u 2 kuće: Ibrahim sin Sulejmanov (r. 1790.g., kuća br.43) i Hasan sin Sulejmanov (r. 1770.g., kuća br. 44). U današnje vrijeme u Kamenici postoje dvije odvojene familije Suljića: u naselju Brdo pod Veljom glavom, i u zaseoku Suljagići, na brijegu između Kameničke rijeke i potoka Uzglavnice.
Familija Fatić je u defteru navedena sa 3 domaćinstva: Imšir sin Sulejmanov (kuća br. 46), Mehmed sin Muminov (kuća br. 48) i Osman sin Muminov (kuća br. 49). Fatića u današnje vrijeme nema u Kamenici.
Familija Muharemović je u defteru navedena kao domaćinstvo Mumina sin Muharemovog (r. 1800.g., kuća br.51). U današnje vrijeme žive na lokalitetu Hajrovina.
Za familije navedene po prezimenima iz deftera: Pašići, Ismailovići, Tursunovići, Đedovići, Bardakčići, Hodžići, Bašići, Kojići, Herčići i Rančići, ne može se bez dodatnih istraživanja utvrditi kakva je njihova daljna sudbina. Takođe, treba provesti dodatna istraživanja za familije koje su se neposredno poslije ovog popisa doselile iz Sandžaka i drugih prekodrinskih krajeva, kao što su Redžići i dr.
(Preuzeto iz časopisa Šeherdžik br. 7, Kalesija 2021.god.)