Site iconNEON Televizija

BiH “ugrožava” prvo mjesto: Belgija konačno dobila vladu nakon 540 dana krize

Belgija je u ponedjeljak navečer konačno dobila vladu nakon 540 dana od parlamentarnih izbora, što je dosad najdulja politička kriza u historiji te zemlje.

Belgijski kralj Albert II imenovao je socijalista Elia di Rupa za premijera, koji je tako postao prvi frankofoni premijer nakon više od tri desetljeća.
Dosadašnji ministar finansija Didier Reynders postao je ministar vanjskih poslova, a njegov prethodnik na tom mjestu Steven Vanackere dobio je resor finansija.
Nova vlada ima 13 ministara i 6 državnih tajnika, dok je prethodna vlada Yvesa Leterma imala 15 ministara i sedam državnih tajnika.

Osamnaest mjeseci od pada vlade Yvesa Leterma i 540 dana nakon parlamentarnih izbora održanih 13. juna 2010., Belgija je napokon dobila vladu. Osnovni uzrok krize je nesuglasica oko budućeg uređenja zemlje između većinskih Flamanaca na sjeveru zemlje i frankofonih Belgijanaca koji žive u južnoj pokrajini Valoniji i koji su većina u glavnom gradu Bruxellesu. Bogatija Flandrija želi što više samostalnosti, dok frankofoni Belgijanci žele očuvati jedinstvenu zemlju.

Nova vlada obećava najdublje reforme u državi posljednjih destljeća i obavezuje se oporaviti finansijsko stanje države.
Vlada mora zadovoljiti zahtjeve Flamanaca za daljnim ustupanjem ovlasti belgijskim regijama, a možda će morati prepraviti proračun za koji ekonomisti tvrde da se temelji na previše optimističnim predviđanjima gospodarskog rasta. Dogovor o proračunu je postignut tek nakon što je agencija za kreditini rejting Standard & Poor's snizila belgijski rejting na AA s AA+.

Finansijska tržišta su dugom opterećenu Belgiju nagradila znatnim smanjenjem cijena njenih zajmova nakon postizanja dogovora o proračunu prošle sedmice. Nova vlada mora provesti golemi 180 stranica dugi sporazum nakon što je već izgubila godinu i po od njenog četverogodišneg mandata.
Premijer i članovi vlade će položiti zakletvu u utorak popodne, kaže se u saopćenju kraljevske palače.

 

—BiH je bez vlasti 428 dana!—

Exit mobile version