Site iconNEON Televizija

BiH postaje zemlja duboke starosti: 2050. godine broj stanovnika prepolovljen?!

BiH bi do 2050. godine mogla ostati bez polovine od sadašnjih oko četiri miliona stanovnika, ukoliko se nastavi negativan prirodni priraštaj. Ovo je zasnovano samo na procjenama, jer popisa stanovništva u BiH nema već 20 godina.


Međutim, iste rezultate donio je i posljednji izvještaj UN-ovog populacijskog fonda, koji je objavljen prije nekoliko dana. Prosječna starost Bosanaca i Hercegovaca je oko 40 godina, a fertilitet 1,3 djeteta po jednoj ženi, što je drastičan pad u odnosu na period od prije 50 godina.

U posljednjih dvadesetak godina, žene u Tuzlanskom kantonu sve manje rađaju. To je slika i cijele BiH. U prijeratno vrijeme, broj porođaja u našem kantonu bio je oko 6.000. Tokom rata je opao, a dvije godine nakon njega, evidentiran je „baby bum“. U 2007.-oj godini desio lagani porast broja porođaja – 4.100. Trend je prekinut prije dvije godine, da bi ova godina završila sa samo 4.100 porođaja, što je manje za oko 400 u odnosu na prethodnu. „Mi od 2001. godine na području TK konstantno svake godine imamo veći broj žena koje rađaju prvo dijete, nego onih koje rađaju drugo, treče, četvrto a peto dijete je već rijetkost. Tu imamo divergenciju krivulja koje ja pratim, odnosno imamo tu pojavu da se žene sve češće odlučuju na samo jedno dijete, što također znatno zabrinjavajuće utiče na stopu fertiliteta“, kaže prof.dr.med.sci. Zlatan Fatušić, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Tuzla.

Pedesetih godina, BiH je imala petero djece po ženi, a galopirajući pad se desio 1991. Devedestih godina smo pripadali tipu zemlje, čije je stanovništvo tek ulazilo u fazu starenja, a danas smo zemlja duboke starosti. „Mi od 1985. godine do danas u BiH imamo dva puta više ljudi starijih od 65 godina, dok je učešće mladih ispod 18 godina u strukturi populacije konstantno u padajućoj tendenciji“, ističe dr. Fatušić.

Prema nekim istraživanjima, smanjenje broja populacije u BiH biće vidljivo već u narednih 10 godina. Procjene govore da će tada, broj stanovnika u našoj zemlji biti manji za čak 100.000 u odnosu na sadašnji. Razlozi su smanjena stopa rađanja, sklapanja brakova, razvodi, umiranja, raseljavanje stanovništva. Stoga, stručnjaci navode, neophodna je pronatalitetna strategija razvoja koja će obezbijediti veću ekonomsku sigurnost građa

Exit mobile version