Site iconNEON Televizija

Bičakčić i Hajrović presudili Slovacima

Soccer FansNogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Žilini s 2:1 pobijedila selekciju Slovačke i došla na korak do plasmana na svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine. Iako je prvo poluvrijeme utakmice na stadionu ”pod Dubnom” ličilo na utakmicu u Zenici, u kojoj su Slovaci defanzivnom igrom uspjeli pobijediti s 1:0, najbolji nogometaši Bosne i Hercegovine u drugom poluvremenu nisu dopustili reprizu tog susreta.

Reprezentacija BiH započela je susret ofanzivno, a prvu priliku imali su Misimović i Džeko već u petom minutu susreta.

Misimović je nakon odlične akcije šutirao u lijevi ugao golmana Muche, a zatim je s nešto veće udaljenosti snažan udarac uputio Džeko, međutim u oba slučaja slovački golman je uspješno intervenisao.

Slovaci su igrali slično kao na ”Bilinom polju” u Zenici. Branili su svoj gol od napada bh. tima i čekali brze kontranapade. Prvu ozbiljniju šansu imali su upavo iz jedne takve situacije u 16. minutu susreta, ali Begović je bio na mjestu.

U nastavku susreta nije bilo velikih uzbuđenja. BiH nije imala rješenje za slovačku odbranu, a s druge strane domaći tim imao je nekoliko prilika da ozbiljnije ugrozi Begovića. Najbolju priliku imao je Nemec u 33. minutu, međutim bio je neprecizan.

Slovaci su poveli u 42. minutu nakon odličnog kontranapada. Strijelac je bio Hamšik.

U posljednjim minutama prvog poluvremena BiH je zaprijetila preko Pjanića i Džeke, ali poravnanja nije bilo.

Početkom drugog poluvremena Slovaci su odmah stvorili dobru šansu, ali i BiH je nekoliko minuta kasnije zaprijetila domaćem golmanu.

Dobar ali neprecizan šut ka protivničkom golu uputio je Lulić u 58. minutu. Minutu kasnije šut Salihovića za malo prolazi pored rašlji Muchinog gola. Slovaci su u narednom periodu uglavnom branili prostor ispred svog gola.

Sušić u 69. minutu umjesto Salihovića u igru ubacije Višću, a u istom minutu Bičakčić dobrom reakcijom na ubačaj iz kornera dovodi BiH do poravnanja.

Bh. nogometaši nastavili su s napadima, željeli su odnijeti puni plijen iz Slovačke, što je ponovo otvorilo prostor za kontre Slovaka. Iz jedne takve situacije zaprijetio je je ponovo Nemec u 73. minutu utakmice. Srećom za BiH bio je neprecizan.

U 77. minutu umjesto Misimovića ulazi Hajrović, koji minutu kasnije s više od 20 metara postiže nevjerovatan pogodak za vodstvo BiH od 2:1. Gol koji najvjerovatnije Bosni i Hercegovini donosi plasman u Brazil naredne godine.

Od tog momenta BiH je zaigrala dosta defanzivnije. Bh. nogometaši spretno su do posljednjeg sudijskog zvižduka čuvali loptu i novim bodovima zadržali prvo mjesto u kvalifikacijskoj grupi.