Site iconNEON Televizija

‘Betoniranje’ pozicija: U bh. institucijama niko nije dobio otkaz zbog lošeg rada

Da su državni službenici preglomazne administracije zaštićeni i u pogledu sigurnosti radnih mjesta, bez obzira na koji način obavljali posao, dokazuje i novi Pravilnik o načinu ocjenjivanja rada državnih službenika u institucijama BiH.

Ovaj dokument na snazi je od početka ove godine, a donijela ga je Agencija za državnu službu (ADS) BiH.

I dok iz Agencije poručuju da je ovim pravilnikom “postupak inoviran”, novim se dokumentom, zapravo, “betoniraju pozicije” službenika, piše Dnevni avaz.

Naime, u više nego apsurdnom članu 33., pod plaštom “ujednačavanja ocjenjivanja”, direktno nadređenima u institucijama preporučuje se da prilikom ocjenjivanja do 15 posto službenika ocijene “naročito uspješnim”, do 80 posto “uspješnim” te do pet posto ocjenom “ne zadovoljava”!

Iako kvote nisu obavezujuće, činjenica da su ovim pravilnikom preporučene nesumnjivo će biti vodilja i alibi rukovodiocima da dobrim ocjenama nagrade i neradnike.

Na upit šta je uopće svrha ocjenjivanja i pravilnika te kako je moguće unaprijed pretpostaviti da će 95 posto službenika zadovoljiti kriterije, a samo pet posto biti neuspješno, Neven Akšamija, direktor ADS-a, pravda se informacijom da su kvote predložili eksperti iz oblasti upravljanja ljudskim resursima, a prema “najboljim praksama naprednih zemalja”.

“Preporuka kvota ne može biti obavezujuća jer je svaka institucija samostalna u ocjenjivanju”, kaže Akšamija.

Upitan o sankcijama, odnosno o otkazima zbog lošeg rada u službi, on objašnjava da državnom službeniku, ako dobije nezadovoljavajuću ocjenu dok je na probnom radu, prestaje radni odnos.

Ako više nije na probnom radu, prestat će mu radni odnos samo ako su mu dvije uzastopne ocjene rada negativne. Upitan kako to, osim na papiru, funkcionira u praksi, direktor ADS-a odgovara:

“Do sada nijedan državni službenik nije negativno ocijenjen dok je na probnom radu niti je dobio dvije negativne ocjene rada. Bilo je slučajeva da dobije jednu nezadovoljavajuću ocjenu rada, ali već sljedeća bi mu bila pozitivna, barem zadovoljava”
, objašnjava Akšamija.

Kaže da mnoge institucije tek sada počinju s ocjenjivanjem.

Odredbom o kvotama frapirani su u nevladinom sektoru.

“Unaprijed odrediti postotke onih koji će zadovoljiti i biti izvrsni je nedopustivo i nevjerovatno. To bi bilo isto kao kada bi učiteljica djeci na početku godine kazala ‘ovo su vam ocjene, ali znajte da vas pet posto neće proći, 15 posto će biti odlično…’. To je, u najmanju ruku, čudno. Ova pravila impliciraju mogućnost za otpuštanje kadra koji je nepodoban i oslobađanje radnih mjesta za podobne”, stav je Majde Behrem-Stojanov iz Centara civilnih inicijativa.

Exit mobile version