Site iconNEON Televizija

Begović, Misimović, Ibišević, Ćorluka… u timu Republike Srpske

Republika Srpska mogla bi da formira moćnu fudbalsku reprezentaciju, čiju odbranu bi predvodili aduti Borussije i Tottenhama Neven Subotić i Vedran Ćorluka. Sredinu terena držali bi Stuttgartov Zdravko Kuzmanović i Werderov Marko Marin, ispred kojih bi bio Vedad Ibišević iz Hoffenheima!

Idealnih 11 zaokružili bi golman Stokea Asmir Begović, defanzivci Duisburga i Hoffenheima Branimir Bajić i Sejad Salihović, vezisti Vladan Grujić (Aris Limasol), Zvjezdan Misimović (Dinamo Moskva) i Ognjen Koroman (Krila Sovjetov), koje bi sa klupe predvodio Radomir Antić.

Ovu suludu ideju u tekst je “sproveo” srbijanski Press (izdanje za Republiku Srpsku) priznavši da bi okupljanje ovakve ekipe bilo teško izvodljivo. Međutim, u tekstu se navodi da pomenuti igrači i selektor imaju veze sa Republikom Srpskom, pa njihovo pominjanje u ovom kontekstu nije bez osnova.

“Naročito poslije inicijative predsjednika RS Milorada Dodika, koji je na sastanku bh. političara u italijanskom gradiću Kadenabiju jasno poručio da entiteti treba da imaju svoje reprezentacije na međunarodnim sportskim takmičenjima, pozivajući se na primjer Velike Britanije. Britanci pod jednom zastavom nastupaju na Olimpijskim igrama. Međutim, fudbalski timovi Engleske, Škotske, Velsa i Republike Irske samostalno učestvuju u takmičenjima pod okriljem UEFA i FIFA”, piše Press, navodeći u nastavku:

”U slučaju da se u budućnosti slično desi i sa BiH, pa Srpska dobije priliku da izađe na međunarodnu scenu, pomenuta jedanaestorka je najjače što bi mogla da ponudi. Naime, Begović je rođen u Trebinju, Ćorluka je iz Dervente, a Salihović iz Zvornika. Bajić je Bijeljinac, dok je Subotić rođen u Banjaluci, baš kao i Grujić. Marin i Misimović su iz Gradiške, Koroman sa Pala, a Ibišević iz Vlasenice. Kuzmanović je rođen u švajcarskom Tunu, ali je njegova porodica iz Skugrića kraj Modriče, gdje i danas živi. Poznati trener i bivši selektor Srbije Radomir Antić takođe, vodi porijeklo s ove strane Drine, a njegovi korijeni su u Podgrmeču i Šipovu”.

Oglasio se i generalni sekretar Fudbalskog saveza Republike Srpske, Rodoljub Petković koji je objasnio da bi eventualno pravo nastupa pomenutih igrača u reprezentaciji RS bilo isključivo u nadležnosti FIFA.

„Ovo su kompleksni slučajevi i za njih postoje široka tumačenja. Mnogo je različitih situacija, počev od igrača koji nisu nastupali ni za jednu selekciju preko onih koji već dugo nisu nosili dres nekog nacionalnog tima, pa do onih koji bi da promijene reprezentaciju. Svi ti slučajevi su u nadležnosti Svjetske fudbalske federacije i matičnih saveza“, kaže Petković.

Prema njegovim riječima, fudbaleri koji su nastupali za reprezentaciju BiH mogli bi da biraju da li će obući dres selekcije Republike Srpske, odnosno Federacije BiH.

„Ukoliko bi entiteti dobili šansu da samostalno nastupaju na međunarodnoj sceni, došli bismo u situaciju u kojoj je ne tako davno bila Srbija i Crna Gora, čiji su reprezentativci dobili rok da se izjasne za koga će nastupati nakon raspada državne zajednice. Analogno tome, fudbaleri poput Darka Maletića, Zvjezdana Misimovića, Steve Nikolića i drugih dobili bi zeleno svijetlo da igraju za Srpsku iako su prethodno branili boje BiH“, dodaje Petković.

Novinar Pressa na kraju zaključuje da bi zbog toga realnija fudbalska reprezentacija Republike Srpske izgledala ovako: na golu bi bio Branko Grahovac, dok bi odbranu činili Bojan Puzigaća, Nikola Vasiljević, Damir Memišević i Ognjen Vranješ. U veznom redu bi igrali Vlastimir Jovanović, Stojan Vranješ, Dalibor Teinović, Darko Maletić i Goran Galešić, a udarna igla bio bi Miroslav Radović. Pozicija selektora pripala bi Risti Vidakoviću.

Exit mobile version