Site iconNEON Televizija

Analiza funkcionisanja: Vijeće Evrope o demokratskim institucijama BiH

Izvještaj o stanju u BiH koji nosi naziv “Funkcioniranje demokratskih institucija u BiH”, bit će jedna od tema na zasjedanju Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope naredne sedmice, rekao je danas u razgovoru za Fenu član Delegacije Parlamentarne skupštine BiH pri Parlamentrnoj skupštini VE Saša Magazinović

Tako će se o stanju u BiH raspravljati zajedno s nizom drugih važnih tema, kao što su izbor novog predsjednika i potpredsjednika Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope, zatim rezultati nedavnih izbora u Ruskoj Federaciji, odnosno izvještaj posmatračke misije, izbor komesara za ljudska prava Vijeća Evrope, dok se očekuju obraćanja niza visokih zvaničnika.

Izvještaj o funkcioniranju demokratskih institucija u BiH nedavno je usvojio Monitoring komitet na zasjedanju u Parizu, a bit će stavljen na razmatranje i usvajanje Parlamentarnoj skupštini VE u utorak, 24. januara. Prije toga će o ovom izvještaju razgovarati političke grupe i nadležni komiteti.

Za sada nema prijedloga za promjenu teksta ovog izvještaja, ali Magazinović kaže da to ne znači da ih neće biti do održavanja same sjednice.

„Kada je ovaj dokument u pitanju, za njega se može reći da je jedan od dokumenata koji je stvari u BiH nazvao pravim imenom i označio probleme i odgovorne za te probleme“, kazao je on.

Osim pozva na implementaciju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Finci-Sejdić kao prvog koraka u sveobuhvatnoj reformi Ustava BiH, koja će, kako stoji u Rezoluciji “skinuti luđačku košulju” napravljenu u Daytonu, ovim dokumentom se poziva na prestanak konstantne zloupotrebe entitetskog glasanja. Magazinović kaže da se kao primjer navodi blokada u izboru predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH u prvom krugu, iako je imao većinu za izbor.

U izvještaju se, također, poziva na poštivanje rezultata izbora i naglašava da dva HDZ-a, sa samo četiri poslanika, nisu u prilici da imaju maksimalističke zahtjeve. Poziva se na izmjenu Izbornog zakona BiH u smislu sankcioniranja neustavnog djelovanja kantonalnih skupština koje su blokirale formiranje Doma naroda Parlamenta FBiH, a time i formiranje Vlade FBiH, ali i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na duži rok.

Magazinović dalje navodi da se pozdravlja izbor Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH za koga su glasali pripadnici sva tri konstitutivna naroda, što se navodi kao primjer da se politika može odmaći od etničkih podjela.

Izražava se iznenađenje zbog stava stranaka koje sebe nazivaju hrvatskim zbog toga što uopće ne problematiziraju položaj Hrvata i izabranih hrvatskih dužnosnika u Republici Srpskoj, te se još jednom poziva na ubrzavanje reformi na putu ka evropskoj uniji.

„Nezvačno se 15. mart označava kao ključni datum za BiH kada je u pitanju Vijeće Evrope i naš evropski napredak. Naime, nezvačnično se može čuti da je to datum do kojeg će se napraviti još jedan “rentgenski snimak BiH, odnosno našeg napretka”, te ustanoviti da li je u periodu od ove sjednice do tada npravljen napredak po određenim pitanjima, prije svega implementaciji presude Sejdić-Finci“, kazao je Magazinović.

Naime, pojasnio je on, početkom aprila se obilježava 10. godišnjica od prijema BiH u punopravno članstvo Vijeće Evrope, što je prilika da se analizira uspjeh BiH u ispunjavanju svojih zadataka.

Fena

Exit mobile version