U BiH godišnje od karcinoma dojke oboli oko 1600 žena, a 800 ih umre. U TK godišnje se u prosjeku registruje između 130 do 160 oboljelih. Da broj oboljelih konstantno raste najbolji govori podatak da je samo u prošloj godini u našem kantonu oboljelo 180 žena, a u prvih šest mjeseci 2014. godine karcinom dojke dijsgnosticiran je kod 155 žena. Najvažnije je ovo oboljenje otkriti na vrijeme, kako bi modaliteti liječenja bili uspješni.
„Rani karcinom dojke je izlječiv gotovo u 90% slučajeva. Dakle, vrlo je važno otkriti ovaj karcinom u ranoj fazi i u zemljama gdje ima nacionalni program skrininga rane dijagnoze zabilježen je pad smrtnosti od ovog oboljenja“, izjavila je RTV Slon prim. dr. med. sci Jasmina Alidžanović, onkolog – UKC Tuzla.
Svaka žena nakon 20. godine života treba da krene sa redovnim samopregledima dojke koji se rade otprilike drugog do petog dana nakon prestanka menstrualnog krvarenja. Ultrazvučne kontrole se preporučuju nakon 35. godine života, a u slučaju potrebe i ranije se može uradti mamografija.
„Najčešće se bolest javlja u dobi iznad 45. – 50. godine, mada danas mi imamo i djevojaka oboljelih od ove bolesti. Tako da se ženama poslije 40. preporučuje ultrazvučni pregled godišnje, a mamografije svake dvije godine“, ističe dr. Alidžanović.
Kod žena kod kojih postoji porodična opterećenost, odnosno ukoliko je oboljela majka, sestra ili druga osoba sa majčine strane, preporučuju se češće kontrole i obavezni ultrazvučni pregledi, obzirom da se radi o mitohondrijalnom načinu genetskog prenosa oboljenja. Čim se primijeti neka promjena na dojci, treba odmah otići ljekaru, uraditi analize i zakazati pregled kod stručne osobe.