Site iconNEON Televizija

AKOL: Kolo prije kraja regularnog dijela sezone poznate 4 ekipe za “play off”, NEON kreće sa prve pozicije

Prva amaterska košarkaška liga u BiH, AKOL, ulazi u samu završnicu. Ove nedjelje su odigrane utakmice pretposljendjeg 8. kola regularnog dijela sezone.
Jedno kolo prije kraja poznate su četiri ekipe koje će 13. januara u Sali MSŠ Kalesija igrati doigravanje, kada ćemo saznati prvog pobjednika AKOL-a.

U prvoj utakmici dana sastale su se ekipe Miljanovaca i reprezentacije Novinara TK. Miljanovci su već izgubili sve šanse za play off, pa su u ovu utakmicu ušli bez ikakvog pritiska, dok su Novinari imali teoretske šanse, ukoliko bi Vukovije slavile protiv AKK Novo Naselje.
Obje ekipe su u dosadašnjem dijelu sezone pružale bolje partije nego li u ovoj utakmici. Miljanovci su u većem dijelu utakmice imali blagu prednost, ali Novinari su pred kraj utakmice prešli u vodstvo, koje su sačuvali do kraja. Novinari su do sada igrali zonsku odbranu, ali u ovoj utakmici su trčali mnogo više, ali i natjerali protivnike na bržu igru.  Konačan rezultat ove utakmice je glasio 28:35 za Novinare TK.

NEON Kalesija je u prošlom kolu pretrpio prvi poraz, pa je pobjeda u utakmici sa AKK Drina Rile bila pod imperativom pobjede. Drina u još nije upisala niti jednu pobjedu, a dodatno oslabljeni u ovoj utakmici, nisu imali nikakve šanse protiv najefikasnije ekipe lige.
Neon je prvo poluvrijeme odigrao furiozno, uz atraktivnu i efikasnu igru, a prolaza do koša za igrače Drine jednostavno nije bilo. Prvo poluvrijeme je završilo rezultatom 30:3.
U drugom poluvremenu se igralo dosta opuštenije, pa je Drina Rile zabila čak 29 poena, dok je Neon u drugom poluvremenu postigao „samo“ 28.
Pobjedom  58:32, NEON je osigurao prvu poziciju pred doigravanje.
Zanimljivo je da su u ovoj utakmici na dvije strane igrala dva brata, Anel i Alen Imširović. Na kraju je slavio mlađi brat, Anel.

Treća utakmica je mnogo toga odlučivala, jer bi pobjeda Vukovija protiv tuzlanskog AKK Novo Naselje ostavila šanse Novinarima da u posljednjem kolu u diretnom duelu odluče putnika u doigravanje.
Ipak, od samog početka utakmica je išla samo u jednom smjeru – pobjedi Novog Naselja, pa je zadnjih 10-tak minuta odigrano u veoma mirnoj atmosferi. Tuzlaci su slavili „samo“ 48:39, iako su tokom utakmcie imali i do 20 poena prednosti.

Juniori KK Bosna su još jednom pokazali svoj kvalitet, ovoga puta protiv Živinica.
Živinice su nakon loša prva dva kola u AKOL-u zaigrali odlično, ali ih je poraz 41:40 u prošlom kolu protiv Cezama udaljio od doigravanja.
Odlična odbrana i sjajan vanji šut svih igrača Bosne je na kraju rezultirao sa čak 63 poena, dok su Živinice postigle 38.

Posljednja utakmcia je bila duele CEZAM Farmavita i ekipe Tušanj.
Ovo je bio i  derbi ovoga kola, jer bi Cezam sa pobjedom osigurao doigravanje, dok bi pobjeda Tušnja zadnje kolo učinila izuzetno zanimljivim.
U veoma napetoj utakmici ekipe su se smjenjivale u vodstvu, a Cezam na pauzu sa blagom prednosti.
Cezam je ekipa koja prima najmanje poena u ligi, pa su drugo poluvrijeme obilježile odbrane, a sjajnim izvođenjem slobodnih bacanja Cezam je došao do prednosti, koju pametnu čuvaju do kraja utakmice. Utakmcia je završila pobjedom Cezama 38:33.

— Nakon 8.kola poznate su ekipe koje će igrati doigravanje, a to su; NEON Kalesija, Juniori KK Bosna, AKK Novo Naselje Tuzla i CEZAM Farmavita iz Tojšića.
Bez obzira na rezultate utakmica u posljednjem kolu, NEON Kalesija će završiti na prvoj poziciji, zbog najboljeg omjera sa ekipama koje su izborile doigravanje, pa će parove polufinala činiti NEON – Cezam, i KK Bosna – AKK Novo Naselje.

Narednog vikenda se igra posljednje kolo regularnog dijela sezone, a već 13. januara u sali MSŠ Kalesija će se igrati doigravanje, kada će ljubitelji košarke imati priliku da vide najbolje ekipe iz prve sezone AKOL-a.