Site iconNEON Televizija

Ako ne može u LP, može u Evropskoj ligi: Špansko finale!

Fudbaleri Atletico Madrida i Athletic Bilbaoa obezbijedili su učešće u finalu ovogodišnjeg izdanja Evropske lige.

Athletic Bilbao je na svom San Mamesu dočekao lisabonski Sporting i slavio sa 3:1, odnosno sa ukupnih 4-3. Sami početak susreta pripao je Baskijcima, koji su prvi došli do vodstva. Igrala se 17. minuta kada je Iker Muniain sjajno centrirao, lopta došla do Fernanda Llorenta koji je prsima spustio za Markela Susaete, a potonji bio siguran. Tri minuta kasnije velika šansa za goste, no Andre Martins nije uspio glavom pogoditi sa nekoliko metara.

U trenucima kada su Baskijci dominirali, hladan tuš za domaće navijače. Matias Fernandez je u 43. minuti centrirao iz ugla, uslijedio je karambol u domaćem šesnaestercu, a na kraju se najbolje snašao Ricky Van Wolfswinkel i loptu poslao iza leđa Gorke Iraizoza. Slavlje gostiju nije bilo ni završeno, kada je Ibai Gomez stvari vratio na početak i pogodio za 2:1. Llorente je ponovo upisao asistenciju, proigravši majstorski strijelca pogotka.

Nastavak susreta donio je sličnu igru, domaći su bili opasniji, gosti prijetili iz kontri. Šest minuta nastavka bilo je dovoljno Fernandu Amorebieti da zaprijeti Rui Patriciju, no njegov šut odsjeda na stativi. U desetom minutu nastavka stativu je uzdrmao i gostujući nogometaš, Emiliano Insua, nakon slobodnog udarca. Potom serija velikih šansi za izabranike Marcela Bielse. Prijetili su Gomez, Llorente i Iturraspe, ali bezuspješno. Učesnik finala riješen je u 88. minuti, kada je Fernando Llorente nakon ubačaja Ibaija Gomeza pogodio za veliko finale.

Valencia je na prepunoj Mestalli poražena od Atletico Madrida sa 0:1. Iako su domaći dominirali cijelim tokom susreta, na kraju su pognute glave napustili stadion.

Prvi dio utakmice okončan je bez pogodaka, no u nastavku je Adrian, na asistenciju Diega, pogodio za konačnih 0:1 i plasman svoje ekipe u finale Evropske lige. Bio je to pravi projektil mladog Španca. Do kraja susreta Tiago je ostavio svoje saigrače na cjedilu.

Igrao se 79. minut kada je Portugalac zaradio direktno isključenje, ali bilo je jasno da izabranici Unaia Emeryja ne mogu do kraja postići četiri gola. Podsjećamo, prvi duel ovih protivnika u Madridu okončan je pobjedom Jorgandžija od 4:2.

Veliko finale igrat će se 9. maja u Bukureštu, a snage će odmjeriti ekipe Athletic Bilbaoa i Atletico Madrida.