Site iconNEON Televizija

Fikreta Ligić: Iz Živinica do Vojne akademije i potporučnika OS BiH

U svijetu gdje su upornost, hrabrost i predanost rijetko viđeni, Fikreta Ligić iz Živinica izdvaja se kao pravi primjer izuzetne mlade žene koja je svojim trudom ostvarila značajan uspjeh. Završivši vojnu akademiju u Hrvatskoj, Fikreta je postala potporučnik u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine. U ovom ekskluzivnom intervjuu za portal zivinice.info, Fikreta dijeli svoje iskustvo, izazove i inspiraciju koja ju je vodila na ovom izvanrednom putu.

Karijera i Obrazovanje

Zivinice.info: Možete li nam reći nešto o svom putu do postajanja potporučnikom u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine?

Fikreta: Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine svake godine raspisuje konkurse za upise na vojne akademije za 10 država. Saznala sam za konkurse i odlučila se prijaviti po završetku srednje škole. Odlučila sam se za vojnu akademiju u Repubilici Hrvatskoj jer sam čula riječi hvala i lijepe preporuke za nju i nisam se razočarala.

Zivinice.info: Šta Vas je motivisalo da se odlučite za vojnu karijeru?

Fikreta: Vojska je bila krajnji cilj. Služiti u Oružanim snagama i za državu je ono što me ispunjenje.

Zivinice.info: Kako je Vaše obrazovanje na Vojnoj akademiji u Hrvatskoj oblikovalo Vašu vojnu karijeru?

Fikreta: To ćemo tek da saznamo. Dobili smo raspoređenja i počeli da radimo, ono što smo učili sada ćemo praktično da primjenjujemo.

Izazovi i Iskustva

Zivinice.info: Koji su bili najveći izazovi s kojima ste se suočili tokom školovanja i obuke?

Fikreta: Najveći izazov je bila sama prilagodba na početku jer je sve bilo apsolutno novo za mene jer nisam imala susreta sa načinom rada te sa samom obukom, ali nakon tog perioda sve je išlo puno lakše.

Zivinice.info: Možete li podijeliti s nama jedno nezaboravno iskustvo iz vremena provedenog na Vojnoj akademiji?

Fikreta: Nezaboravno iskustvo su definitno vojni kampovi na raznim lokacijama na koje smo išli dva puta godišnje po dvije sedmice do četvrte godine školovanja, te Vojno stručna praksa u Kninu koja je trajala dva mjeseca na zadnjem semestru fakulteta.

Exit mobile version